„Kompletna katastrofa”: Prawybory w stanie Georgia w ogniu krytyki przez długie kolejki

Reklama

pt., 06/12/2020 - 18:28 -- moderator3

Protesty w Ameryce nie są jedynym problemem z którymi zmagają się amerykańscy obywatele. W tak trudnych chwilach pojawił się następny problem związany z przyszłością kraju.

Organizacje dbające o prawa wyborcze w Stanach Zjednczonych zwróciły uwagę opinii publicznej na problemy z prawyobrami nazywając je „kompletną katastrofą”, która zwiastuje problemy z wyborami w listopadzie biorąc pod uwagę sugestie rzeczników do zaczęcia przygotowań już w lutym.

Niektórzy wyborcy czekali nawet kilka godzin w kolejkach by oddać swój głos, inni natomiast są niepewni czy ich głos będzie ważny. Liczba miejsc gdzie możnabylo oddać swój głos została drastycznie zmniejszona. Wyborcy zgłaszali liczne problemy odnośnie pracowników komisji wyborczych niepotrafiących sobie poradzić ze sprzętem do głosowania.

„Prawybory w stanie Georgia były kompletną katastrofą” twierdzi Kristen Clarke, przewodnicząca Komitetu Prawników do spraw Praw Cywilnych. „Niesprawny sprzęt, długie kolejki, za późno otwarte punkty do głosowania, niewystarczająco przeszkoleni członkowie komisji wyborczych i braki w kartach do głosowania poskutkowały w fatalnym dniu dla wyborców chcących egzekwować swoje prawa” – Kontynuuje.

Myrna Perez, dyrektorka programu zajmującego się prawami do wyborów oraz głosowania prowadzonego przez Ośrodek Sprawiedliwości Brennan Nowojorskiego Uniwersytetu uważa, że problemy w stanie Georgia są „Dużym ostrzeżeniem” w sprawie wyborów listopadowych ponieważ były one przewidywalne i łatwo było im zapobiec.

„To nie jest byle dzwonek ostrzegawczy, tylko syreny alarmowe” – Komentuje Myrna Perez.

Sekretarz Generalny stanu Georgia Brad Raffensprerger w wywiadzie z agencją prasową „The Associated Press” powiedział, że prawo stanowe zleca przeprowadzenie wyborów dwóm powiatom.

„Tylko dwa powiaty, Fulton i DeKalb miały problemy z przeprowadzeniem wyborów. To nie ma żadnego związku z tym co się dzieje w reszczie stanu” – Zapewnia Raffensprerger.

Rekordowa liczba wyborców uczestniczyła we wczesnym głosowaniu pomimo pandemii koronawirusa, która opóźnia liczenie głosów. Raffensprerger oświadczył, że zostało oddanych ponad milion głosów, wliczając ponad 800 tysięcy głosów oddanych drogą korespondencyjną tydzień przed prawyborami. Dla porównania, w 2016 roku liczba głosów korespondencyjnych wynosiła zaledwie 37 tysięcy.

Ponad tuzin organizacji społeczno-politycznych wliczając w to Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej, Black Lives Matter oraz Liga Kobiet napisały do Sekretarza Generalnego oraz Głównej Komisji Wyborczej nalegając na przełożenie terminu na głosowanie korespondencyjne na późniejszą godzinę. Organizacje te również wnioskowały o zwiększenie ilości punktów wyborczych.

Organizacja non-profit „Common Cause” wspólnie z Ośrodkiem Brennan napisały do przedstawicieli odpowiedzialnych za wybory w stanie Georgia 13-ego stycznia zalecając przygotowania na ewentualne wady sprzętu, błędy w rejestracji głosów i innych problemów które uniemożliwiłyby wyborcom głosowanie. Rekomendacje wliczały przygotowanie papierowych wersji kart do głosowania w razie problemów z elektronicznym sprzętem, oraz przygotowanie przynajmniej jendej budki do głosowania na 250 mieszkańców.

„Tysiącom obywateli Georgia prawo do głosowania zostało odmówione, nikt nie wziął naszych obaw pod uwagę.” – komentuje Aunna Dennis, dyrektor wykonwaczy lokalnej filli organizacji „Common Cause”.

Rekomendacje te wynikały z problemów, które miały miejsce w wyborach w roku 2018, podczas których mieszkańcy stanu Georgia musieli czekać od dwóch do trzech godzin by oddać głos.

Informacje o wielogodzinnych kolejkach napływały z wielu punktów wyborczych podczas wtorkowych wyborów, wbew rekomendacjom obupartyjnej komisji przewodniczącej, które mówiły że każdy wyborca powinien czekać niewięcej niż pół godziny by oddać swój głos.

Myrna Perez odnisła się do tego faktu: „Jest to okropna rzecz biorąc pod uwagę wszystkie czynniki. Frekwencja w listopadowych wyborach zapowiada się na bardzo wysoką a zaufanie wyborców do naszego systemu maleje. Musimy być pewni że wybory będą poprawnie przeprowadzone oraz sprawiedliwe”.

Reprezant 11 dzielnicy okręgowej Ohio Marcia Fudge nalegała na senat w środę 10-ego czerwca by ten przyjął ustawę zapobiegającą pogwałceniu praw wyborców. W stanie Georgia od roku 2013 zostało zamkniętych ponad 200 punktów wyborczych, na skutek podważenia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podstaw Ustawy o Prawach Wyborczych.

Aklima Khondoker, dyrektor grupy “All Voting is Local” twierdzi, że kolejki liczące setki ludzi utkwiły wokół obiektów wyborczych czekając nawet do 7 godzin by oddać głos pomimo obfitego deszczu bądź ciepła.

„Nasza demokracja nas zawiodła, ale nasi mieszkańcy tego nie zrobili. Jestem rozczarowana stanem prowadzenia wyborów w naszym stanie” – Komentuje Khondoker.

Nse Ufot, dyrektorka wykonawcza grupy „Projekt Nowej Georiga’i” podważa nature problemów z którymi zmagają się wybory w tym roku, zastanawiając się, czy nie były one zamierzone argumentując to tym, że można ich było łatwo uniknąć. Opisała swoje nastawienie do tej sprawy jako zarówno „motywujące i irytujące”

„Widzieliśmy ludzi sfrustrowanych na tyle, by opuścić budynki do głosowania. Jestem tym zniesmaczona” – opisuje Ufot.

Ufot wskazała, że największe kolejki były w obszarze około Atlanty, w powiatach Fulton, DeKalb oraz Cobb. Khondonker podkreśla jednak, że obszary, które są zamieszkane w większości przez białych nie miały problemów z przeprowadzeniem wyborów.

Khondonker komentuje: „Były ogromne różnice, powiat Fulton miał duże problemy całościowo, jednakże najwięcej problemów odnotowano w obszarach zamieszkanych głównie przez afroamerykanów.”

Stephanie Cho, dyrektor wykonawczy organizacji na rzecz Sprawiedliwośći Wobec Azjatyckich Obywateli, twierdzi że Azjaci doświadczyli barier językowych oraz potencjalnego rasizmu w miejscowości Johns Creek.

 

„Poziom zamieszania był ogromny, i stale się pogarsza.” – Komentuje.

Christen Clarke wyceniłaby organizacie wyborów w stanie Georgia na najniższy stopień, jeśli byłbaby to próba przed wyborami listopadowymi.

„Georgia musi obrać stanowcze działania by zapewnić poprawne przygotowanie do wyborów w listopadzie, które będą miały większą frekwencję” – Twierdzi Clarke.

Problemy z prawyborami ujrzały światło dzienne pomimo fali protestów przeciwko nierówności rasowych po śmierci Geroge’a Floyd’a z rąk policji w Minneapolis. Clark zasugerowała, że problemy w stanie Georgia miały większy wpływ na afroamerykańskich wyborców.

Burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms po zaznajomiemu się z problemami kolejek do głosowania skomentowała całą sytuację w tweecie: „Miejmy nadzieję że sytaucja w stanie Georgia nie jest zapowiedzią wyborów listopadowych.”

Autor: 
Bart Jansen / tłum. Michał Kaszuba
Polub Plportal.pl:

Reklama