Ewakuacja mieszkańców z okolic Mont Blanc - groźba zawalenia się lodowca

Reklama

ndz., 08/09/2020 - 03:22 -- AleksandraJ

Mieszkańcom włoskiej Doliny Aosty powiedziano, aby przenieśli swoje dobytki z powodu zagrożenia, że część lodowca Mont Blanc wielkości boiska piłkarskiego może zawalić się nad tym regionem.

Około 75 osób zostało ewakuowanych z miasta Courmayeur po tym, jak Fundacja Bezpieczne Góry (Safe Mountain Foundation) ogłosiła alarm, że ponad 10 000 metrów sześciennych lodu może spaść z lodowca Planpincieux w nadchodzących dniach.

Rozpad lodowca był w przeszłości przyczyną pewnych zakłóceń, a nawet śmierci. W 2018 roku w pobliżu Courmayeur zginęła starsza para - ich samochód został zmieciony z drogi i to wydarzenie zapoczątkowało masową ewakuację okolicznych terenów.

Według doniesień około 60 turystów i 15 mieszkańców zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce, podczas gdy mieszkańcy regionu Val Ferret zostali poinformowani, że mają zostać tylko wtedy, gdy mają wystarczające zapasy niezbędnych artykułów, w tym żywności, na trzy dni.

Glacjolog z Fundacji Bezpieczne Góry, Fabrizio Troilo, powiedział dziennikowi włoskiemu „La Stampa”, że istnieje „ryzyko natychmiastowego zawalenia”. Region był też ewakuowany w 2019 r. ze względu na zagrożenie ze strony lodowca, ale eksperci twierdzą, że ta część, która może się oderwać jest dwa razy większa, niż w poprzednim roku. Troilo dodał, że „teraz jest tam olbrzymia bryła lodu oparta o skałę”.

Mont Blanc, drugi, co do wysokości szczyt Europy, jest domem dla około 4000 lodowców, z których 184 jest monitorowanych przez Fundację Bezpieczne Góry pod względem oznak topnienia.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, nazwał topnienie lodowców otaczających pasmo górskie, które rozciąga się między Włochami, Francją i Szwajcarią, „niepodważalnym dowodem globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych oraz upadkiem całego ekosystemu”. Tymczasem naukowcy z instytutu badawczego non‑profit CREA Mont Blanc ostrzegają, że przez wzrost temperatury „od 1850 r. lodowce w Alpach straciły od 30 do 40% swojej powierzchni i połowę swojej objętości”.

 

Autor: 
Vincent Wood, tłum. Izabela Siekańska
Polub Plportal.pl:

Reklama