Czy niemieckie prawo stoi ponad europejskim w sprawie Nord Stream 2?

Reklama

czw., 10/21/2021 - 06:46 -- zzz

Annalena Baerbock sprzeciwia się wydaniu pozwolenia na uruchomienie gazociągu. Jej zdaniem byłoby to sprzeczne z unijnym prawem.

    

 

 

Współprzewodnicząca partii Zielonych i kandydatka tej partii na kanclerza w ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech Annalena Baerbock naciska na hamulec w sprawie uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

W rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke przypomniała, że zgodnie z unijnymi przepisami operator gazociągu nie może być tym samym podmiotem co dostawca surowca. „Tak długo jak jest to ten sam koncern, pozwolenie na użytkowanie nie może zostać wydane” - powiedziała. 

Baerbock skrytykowała też Rosję za, jak się wyraziła, pokerową grę wokół cen gazu i celowe zmniejszane dostaw. „Nie możemy dać się szantażować” - dodała. Prezydent Rosji Władimir Putin dawał w ostatnich tygodniach do zrozumienia, że sytuacja na rynku gazowym poprawi się, jeśli Nord Stream 2 szybko dostanie wymagane pozwolenia.

W mediach pojawiały się informację, że Rosja domaga się od Niemiec wydania certyfikacji gazociągu jeszcze przed ostatecznym terminem wyznaczonym na 8 stycznia. 

Sprzeciw Zielonych 

Partia Zielonych wejdzie zapewne w skład nowego koalicyjnego rządu Niemiec. Partia od dawna była przeciwna Nord Stream 2. Annalena Baerbock wymieniana jest zaś jako możliwa kandydatka do objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych.

Ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew oczekuje tymczasem od nowego rządu w Berlinie, że ten będzie kontynuował politykę poprzednich gabinetów i nie odrzuci całego projektu Nord Stream 2.

 

„Ten projekt odpowiada interesom niemieckiej gospodarki i społeczeństwa. Gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne” - powiedział w rozmowie z gazetą „Berliner Zeitung”. Rosyjski dyplomata dodał, że Nord Stream 2 to projekt kilku europejskich krajów, a dostawy gazu „nie są żadnym politycznym środkiem nacisku tylko dobrym biznesem dla wszystkich stron”.

Autor: 
zzz
Źródło: 

dw

Polub Plportal.pl:

Reklama