Brytyjska gospodarka najsłabsza od lat

Reklama

pon., 02/11/2019 - 06:08 -- zzz

Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii jeszcze nie była tak zła nawet tuż po referendum w sprawie Brexitu. Firmy nie chcą inwestować, rynek nieruchomości upada, konsumenci wolą oszczędzać.

 

Rok 2019 miał być okresem czasu przygotowań do opuszczenia Unii Europejskiej, które jest zaplanowane na 29 marca. Jednak parlament Wielkiej Brytanii nadal nie zatwierdził porozumienia z UE wynegocjowane przez Theresę May w Brukseli. Obawy związane z tym, że dojdzie do Brexitu bez porozumienia, od razu wpłynęły na stan gospodarki brytyjskiej.

Jak podaje Bloomberg w swoim barometrze Brexitu, odczyt indeksu spadł do minus 7,1 procent w styczniu, co oznacza spadek o 0,3 procent w porównaniu do minus 6,8 procent w grudniu 2018 roku. Jest to więc najniższy poziom od czerwca 2013 r. Barometr bazuje na danych dotyczących rynku pracy, inflacji, wzrostu gospodarczego, a także innych wskaźnikach gospodarczych.

Sytuacja na rynku pracy w Wielkiej Brytanii jest tragiczna. Jednocześnie ma miejsce silne osłabienie brytyjskiego przemysłu, handlu oraz budownictwa. Chmury burzowe nadciągnęły również nad brytyjski sektor usług, który zwolnił w styczniu prawie do zera. Należy dodać, iż sektor usług stanowi większą część gospodarki brytyjskiej.

Przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii nie byli chętni do prac nad nowymi projektami związanymi z sektorem usług, natomiast konsumenci podchodzili do wydatków zdecydowanie bardziej ostrożnie, oszczędnie. Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, jako główny powód podają problemy wynikające z braku porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Nie można wykluczyć, że trend spadkowy będzie się dalej utrzymywał.

Poziom inwestycji w Wielkiej Brytanii spada i jest najniższy od lat, rynek nieruchomości również przeżywa swoje trudne chwile, jest nadwyrężony. Jednocześnie bardzo niski poziom zaufania konsumentów i konsumentek wynikający z problemów gospodarczych jest kolejnym czynnikiem wpływającym na kondycję gospodarki. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest skazana na stagnację.

W I kwartale 2019 roku wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wyniesie 0,2 procent.

 

Autor: 
Dawid Wiktor
Źródło: 

alternatywa.net.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama