Ramadan to stary niemiecki zwyczaj popularniejszy niż Oktoberfest?

Reklama

czw., 05/17/2018 - 06:03 -- zzz

Niemiecki dziennikarz i członek zarządu stowarzyszenia europejskich muzułmanów Eren Güvercin twierdzi, że ramadan jest w Niemczech szerzej znany niż Oktoberfest. Nazywa to święto „starym niemieckim zwyczajem”, przekonuje, że „ramadan od dawna jest częścią niemieckiego krajobrazu religijnego”.

– Jeżeli potwierdzi się, że doszło do zamachu terrorystycznego, trzeba pamiętać, że mamy ramadan. W ten święty miesiąc zawsze dochodzi do dużej...

 

Dziennikarz dodaje, że Ramadan jest świętem, które jest bardziej zakorzenione w niemieckiej kulturze niż wiele innych, zaczerpniętych z innych krajów tradycji takich jak m.in. Halloween. „Politycy, krytycy islamu i niektórzy trwale sfrustrowani zawsze chętnie diagnozują, że islam lub muzułmanie nie są częścią Niemiec” – dodaje. 

Dziennikarz dodaje, że ci sami ludzie w tym samym czasie degradują chrześcijański krzyż do symbolu kulturowego, aby wykorzystać go politycznie. 

Güvercin zaznacza, że dla niego ojczyzna jest zbyt ważnym pojęciem, by je upolityczniać i używać jako koncepcji walki. „Ojczyzna dla mnie osobiście oznacza na przykład, że Niemcy i muzułmanie nie są sprzecznością, ale czymś zupełnie oczywistym. Ojczyzna to coś, co powinno łączyć, a nie dzielić” – stwierdził.

Według dziennikarza w tym sensie post w miesiącu ramadan „od dawna jest częścią niemieckiego krajobrazu religijnego”. Członek stowarzyszenia Alhambra twierdzi, że muzułmanie są otwarci na ludzi niewierzących i nieposzczących, jak nakazuje praktyka religijna w miesiącu ramadan. 

„W czasach kiedy ludzie ze wszystkich stron sieję niechęć i niezgodę duch ramadanu jest ważniejszy niż kiedykolwiek” – napisał. 

Na koniec niemiecki muzułmanin podkreśla, że ramadan jest ważną częścią Niemiec, a „histeryczne debaty na temat takich kwestii, jak to, czy islam lub muzułmanie są częścią Niemiec, są absurdalne i oderwane od rzeczywistości”.

Autor: 
ZB
Źródło: 

tvp.info

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama