ISLANDIA CHCE ZAKAZAĆ OBRZEZANIA. ŻYDZI I MUZUŁMANIE: TO DYSKRYMINACJA

Reklama

sob., 09/22/2018 - 20:17 -- zzz

REYKJAVIK, Islandia - Żydzi i muzułmanie jednoczą się przeciwko propozycji zakazu rytualnych obrzezań.

"To podstawa narodu żydowskiego i Tory", powiedział 27-letni rabin Avi Feldman, który w tym roku przeniósł się z Brooklynu do Reykjaviku z żoną i dwiema córkami, aby stać się pierwszym rezydentem rabinem na Islandii.

Ustawa ma na celu zakazać obrzezania, gdy nie ma powodów medycznych. Ustawa zakłada, że każdy rodzic dopuszczający "nieodwracalną" procedurę lekceważy prawo chłopca do samostanowienia. Osoby uznane za winne mogą otrzymać do sześciu lat więzienia.

Wniosek zyskał poparcie około jednej trzeciej lekarzy Islandii.

Ustawa wstrząsnęła społecznościami żydowskimi i muzułmańskimi. "To jest na swój sposób egzystencjalne zagrożenie dla żydowskiego życia".

"Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego rodzaju problemów na Islandii" - powiedział Redouane Adam Anbari, odpowiedzialny za sprawy religijne w Wielkim Meczecie w tym kraju. "To tak, jakby zamykali drzwi dla Żydów i muzułmanów, że nie są mile widziani na Islandii".

Julian Burgos, żydowski biolog morski pochodzący z Argentyny, który przeprowadził się na Islandię dziewięć lat temu ze Stanów Zjednoczonych, powiedział, że projekt ustawy wprawił go w zakłopotanie. Choć nie uważał, że motywacja jest antysemicka, powiedział, że w kraju istnieje napięcie antyreligijne.

Imam Ahmad Seddeeq z Islamskiego Centrum Kultury Islandii powiedział, że niektórzy członkowie społeczności muzułmańskiej uważają, że ustawę wprowadzono, aby utrudnić życie muzułmanom.

Seddeeq powiedział, że nie jest w stanie powiedzieć, co zrobiliby członkowie jego zboru, gdyby ustawa stała się prawem, ale spekuluje, że ​​niektórzy mogą opuścić Islandię, podczas gdy inni mogą i tak kontynuować obrzezanie.

"Prawodawcy powinni tworzyć prawa, które wprowadzą harmonię i będą wspierać tolerancję w społeczeństwie, a nie tworzyć praw, które spowodują nieporozumienia", powiedział, dodając, że ustawa ta grozi, że ludzie poczują się "marginalizowani.

Według danych Narodowego Instytutu Statystyki, większość mieszkańców Islandii określa się jako chrześcijanie obrządku luterańskiego. Około 20 000 osób lub jedna na siedem osób twierdzi, że nie ma przynależności religijnej.

Według agencji około 1000 muzułmanów mieszka w Islandii. Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących liczby Żydów, ale szacunki wahają się od 50 do kilkuset.

Islandia nie jest pierwszym krajem europejskim, który debatuje o zaletach i wadach obrzezania, ale żaden nie zakazał tej praktyki.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama