Niepokój wśród pielgrzymów z Włoch, uczestników ŚDM w Krakowie

Reklama

śr., 08/03/2016 - 15:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Podczas powrotu z Krakowa zmarła młoda kobieta, która zachorowała na zapalenie opon mózgowych.

Młoda osiemnastoletnia Włoszka zmarła w drodze do domu w Wiedniu. Zapalenie opon mózgowych jest to bardzo zaraźliwa choroba, wywoływana przez bakterie. W związku z zagrożeniem badaniami profilaktycznymi zostali objęci wszyscy pielgrzymi z nią podróżujący, dodatkowo sto dwadzieścia osób mających z nią bezpośredni kontakt zostało poddanych kuracji antybiotykowej. Jest wśród nich biskup Bolzano i Bressanone Ivo Muser. Włoski episkopat zaapelował do powracających z Krakowa pielgrzymów, aby poddali się badaniom. Problem polega na tym, że na ŚDM było prawie sto tysięcy uczestników z Włoch, a w dodatku wszyscy oni przebywali na ogół w obrębie wioski włoskiej zwanej Casa Italia.

W mediach włoskich pojawiły się doniesienia o możliwości wybuchu swego rodzaju psychozy w związku z tymi wydarzeniami.

Krakowska Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna także podjęła stosowne kroki. Rodzina u której mieszkała w Polsce Włoszka oraz osoby z którymi podróżowała w jednym autobusie otrzymują antybiotyki. Część osób z którymi przebywała zmarła same zgłosiły się do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, one także otrzymały profilaktycznie leki.

Jak podkreślają lekarze do zakażenia Włoszki mogło dojść znacznie wcześniej i jej choroba przebiegała bezobjawowo. Dopiero wyjazd i długotrwałe uczestnictwo w wielogodzinnych uroczystościach osłabiło jej organizm na tyle, że choroba rozwinęła się w pełni. Niestety na podobne niedogodności narażonych zostało bardzo wielu pielgrzymów, stąd uzasadnione działania służb medycznych.

Zbigniew Wolski

Źródła: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/sdm-zmarla-wloszka-stan-alarmu-wsrod-100-tys-pielgrzymow,665530.html

https://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Uczestniczka-SDM-zmarla-na-zapalenie-opon-mozgowych-Apel-do-pielgrzymow-nie-panikujcie,wid,18451231,wiadomosc.html?ticaid=1177a5

https://www.rp.pl/Swiat/160809808-Uczestniczka-SDM-zmarla-na-bakteryjne-zapalenie-opon-mozgowych.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/02016_0929_Weltjugendtag_2016%2C_%C5%9ADM%2C_Logo.jpg

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama