Papież Franciszek zachęca by nie tracić nadziei podczas “mrocznych miesięcy” pandemii

Reklama

śr., 04/07/2021 - 13:24 -- MagdalenaL

 Zdjęcie: Mazur/catholicnews.org.uk / Flickr

Podczas skromnych uroczystości w wigilię Wielkiej Nocy w bazylice Św. Piotra w sobotę papież Franciszek zachęcał wiernych, zmęczonych niekończącą się pandemią, by nie tracili nadziei nawet podczas “mrocznych miesięcy” pandemii.

 

Ze względu na obowiązujące obostrzenia dotyczące dystansu społecznego, jedynie 200 osób mogło brać udział w nabożeństwie, mającym miejsce pomiędzy ukrzyżowaniem Chrystusa a jego radosnym zmartwychwstaniem w Niedzielę Wielkanocną. Drugi rok z rzędu Watykan zrezygnował z tradycyjnego chrztu dla garstki dorosłych osób by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania zakażeń. Zazwyczaj jest to długie nabożeństwo, odbywające się późno w nocy - w tym roku zaczęło się ono wcześniej niż zazwyczaj ze względu na godzinę policyjną obowiązującą od godziny 22.00.

Nabożeństwo zaczęło się jednak tak jak zwykle - od papieża, zapalającego świecę w ciemnym wnętrzu bazyliki, który następnie przekazał płomień pomiędzy wiernymi, aż ławki zaczął rozświetlać migający blask świeczek, a światła w bazylice zostały zapalone.

Podczas homilii papież powiedział, że Wielkanoc to święto nadziei i nowych początków.

- W tych mrocznych miesiącach pandemii słuchajmy zmartwychwstałego Pana, który zaprasza nas do rozpoczęcia życia na nowo i przypomina, by nigdy nie tracić nadziei - powiedział. - Zawsze możemy rozpoczynać od nowa, ponieważ Bóg może obudzić w nas nowe życie, pomimo naszych porażek.

Papież Franciszek, bez maseczki, wyraźnie utykał podczas nabożeństwa, co przypisać można jego przeciągającej się walce z rwą kulszową.

W niedzielę Franciszek będzie sprawował mszę Wielkanocną przy równie skromnej grupie wiernych i wygłosi błogosławieństwo ‘Urbi et Orbi’ - ‘miastu i światu’. Zazwyczaj nabożeństwo w Wielką Niedzielę ma miejsce na ozdobionym kwiatami placu Świętego Piotra wypełnionym po brzegi tysiącami wiernych. W tym roku Franciszek odprawi nabożeństwo w bazylice i wygłosi błogosławieństwo przy ołtarzu, by zapobiec tworzeniu się tłumu na placu.

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Źródło: 

,,Pope Francis urges hope during “dark months” of COVID-19 pandemic”, AP/Euronews

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama