Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opowiedziała o pęknięciach w kadłubie modułu rosyjskiego.

Reklama

śr., 02/24/2021 - 23:00 -- MagdalenaL

MOSKWA, 24 lutego - RIA Novosti.  

Co najmniej sześć pęknięć powodujących wycieki powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) może znajdować się w kadłubie rosyjskiego modułu Zvezda, z których to pierwsze pęknięcie zostanie ostatecznie naprawione w przyszłym tygodniu. Tak wynika z komunikatów załogi z Ziemią, transmitowanych przez NASA. 

Pierwsze pęknięcie (o długości 4,5 centymetra) w komorze pośredniej modułu Zvezda astronauci znaleźli w październiku, jest ono tymczasowo zaklejone elastycznym dyskiem wykonanym z gumy i folii aluminiowej. W środę obszar drugiego możliwego pęknięcia został uszczelniony przez załogę kilkoma warstwami folii, aby ustalić, czy w tym miejscu znajduje się wyciek powietrza. 

"Jutro odbędzie się inspekcja szczeliny numer trzy, obok węzła dokującego. A w piątek - badanie trzech pęknięć, na których ustawia się "kopułę" (folię, potwierdzającą obecność lub brak wycieku - red.), "- powiedział kosmonauta Siergiej Ryżikow, specjalista z Centrum Kontroli Misji w pobliżu Moskwy. 

Dodał, że "w przyszłym tygodniu mamy w planach uszczelnienie pierwszego pęknięcia". 

Niewielki wyciek powietrza na MKS odnotowano we wrześniu 2019 r. W 2020 r. załoga odkryła i tymczasowo naprawiła jedno pęknięcie w komorze pośredniej modułu Zvezda. Roskosmos powiedział wtedy RIA Novosti, że pęknięcie nie zagraża stacji ani załodze. 

Z powodu przecieku, który odpowiada wielkości otworowi o średnicy 0,2 milimetra, ciśnienie powietrza w elektrowni spada do 0,4 milimetra na słupie rtęci na dobę, ale jest to dalekie od wartości awaryjnych, wynoszących 0,5 milimetra na godzinę. Aby wyrównać szkody, jakie wyrządza nieszczelność, MKS musi być regularnie napełniana powietrzem, azotem i tlenem. Są one dostępne zarówno na MKS, jak i dodatkowo są one sprowadzane z Ziemi na statkach towarowych. 

Obecnie na MKS oprócz Ryżikowa pracują Rosjanin Siergiej Kud-Swierczkow, Amerykanie Kathleen Rubins, Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz Japończyk Soichi Noguchi. 

Autor: 
Paulina Zbieć
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama