Trzy województwa w Polsce uchylają uchwałę anty-LGBT

Reklama

czw., 09/30/2021 - 16:41 -- MagdalenaL

Trzy polskie województwa zagłosowały w ubiegły poniedziałek za odrzuceniem uchwał, które uznawały je za wolne od „ideologii LGBT”.

Nastąpiło to po tym, jak Komisja Europejska zagroziła wycofaniem finansowania. Po raz pierwszy uchwały te zostały podjęte w 2019 roku, a władze lokalne postrzegały kampanie na rzecz praw osób ze środowiska LGBT jako atak na „tradycyjne”, katolickie wartości. W tym samym roku wiele innych obszarów kraju przyjęło podobne uchwały anty-LGBT, doprowadzając w ten sposób do konfliktu z UE, która stwierdziła, że narusza to przepisy Unii dotyczące dyskryminacji. Następnie Komisja Europejska wezwała te województwa do uchylenia uchwał. W przypadku ich dalszego utrzymania Komisja zagroziła zablokowaniem do 126 mln euro (ponad 583 mln złotych) funduszy dla ich samorządów.

W odpowiedzi województwa podkarpackie, lubelskie i małopolskie odwołały swoje deklaracje, idąc w ślady województwa świętokrzyskiego, które uczynił to już tydzień wcześniej. Minister sprawiedliwości powiedział, że presja finansowa ze strony komisji to „szantaż”.

W Polsce związki osób tej samej płci nie są prawnie uznawane, kraj zakazuje także adopcji dzieci przez takie pary. Władze europejskie odpierają zarzuty dotyczące ograniczania praw osób LGBT w Polsce, twierdząc, że naruszają one unijne przepisy o dyskryminacji. Choć uchwały te były w zasadzie jedynie umowne i niemożliwe do wyegzekwowania, dostarczyły świeżej amunicji i nowych tematów do sporów wśród społeczeństwa w coraz bardziej zaostrzającej się wojnie kulturowej w Polsce.

Należ wspomnieć, że uchwały te popierane były przez rządzącą w Polsce prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość twierdzącą, że mają one na celu ochronę heteroseksualnych wartości rodzinnych. Po debacie w Małopolsce radni zagłosowali za przyjęciem alternatywnej uchwały, aby „sprzeciwiać się jakiejkolwiek formie dyskryminacji kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu”, jak podaje Polska Agencja Prasowa. W uchwale zadeklarowano też wsparcie dla każdej małopolskiej rodziny, bo „jest to fundament systemu społecznego państwa”.

Bartosz Staszewski, polski działacz na rzecz osób LGBT powiedział BBC, że choć uchylenie przepisów było bardzo znacznym i korzystnym krokiem, potrzebne są dalsze działania w tej kwestii. „Politycy się z nami bawią. Nie chcą całkiem odwołać uchwały, chcą ją tylko zastąpić inną” powiedział Staszewski. „Usłyszeliśmy wiele obrzydliwych rzeczy podczas tej debaty. Dla mnie jasnym jest, że to nie wystarczy, że trzeba jeszcze walczyć”.

W zeszłym roku Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że te obszary są „strefami wolnymi od człowieczeństwa” i że „nie ma dla nich miejsca w naszej Unii”. Parlament Europejski zagłosował w marcu za ogłoszeniem całej Unii Europejskiej „Strefą Wolności LGBTIQ”. W lipcu Komisja zapowiedziała także podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce i Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że partia Prawo i Sprawiedliwość, do której przynależy, nie popiera uchylenia ustaw w kolejnych województwach, a naciski ze strony UE nazwał „atakiem na Polskę i samorządy”.

Autor: 
BBC Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama