Transformacja sektora energetycznego w Polsce

Reklama

pon., 11/23/2020 - 20:06 -- MagdalenaL

Polski sektor energetyczny rozwija się. Przechodzi od wielu lat transformację energetyczną ukierunkowaną na efektywność energetyczną oraz nisko emisyjny system. Ważnym trendem jest poszukiwanie i wprowadzanie alternatywnych źródeł energii. Sektor wprowadza innowacje i digitalizacje dla poprawy jakości obsługi klienta oraz poprawy zarządzania.

Finansowanie sektora

Ważnym elementem transformacji energetycznej jest finansowanie tych inwestycji. Źródłem finansowania jest Unia Europejska i środki z funduszu sprawiedliwej transformacji oraz środków z programu Nowy Zielony Ład. Kolejnym źródłem dofinansowania jest BOiR oraz banki. Zmiany w sektorze energii mają pomóc budować nowoczesną gospodarkę. Zmiany te są ukierunkowane na transformacje klimatyczną oraz redukcję CO2. Ma powstać nowy sektor i nowe miejsca pracy. Ma poprawić się jakość powietrza

Cyfryzacja sektora

Planowane są inwestycje w IT dla wprowadzenia OZE oraz obsługi klienta. Rozwijana jest technologia przemysłowa i informacyjna. Planuje się dzięki nowym inwestycjom obniżyć koszty oraz usprawnić działanie sieci dystrybucji, magazynowania oraz obsługi klienta. Główne inwestycje dotyczą zarządzania danymi, platformy chmurowej, inteligentnych technologii i analiz oraz usprawnienia procesów biznesowych. Główne efekty to planowanie nowych działań, zrozumienie rynku konsumentów oraz przyspieszenie procesów biznesowych i automatyzacja, oszczędność.

Projekty na rynku

Planem na wiele lat jest budowanie rynku opartego o energię przyjazną środowisku oraz nisko emisyjność sektora. Poprawie mają ulec procesy biznesowe i usługi. Ważnym trendem jest szukanie alternatywnych źródeł energii z OZE oraz odpadów. Wprowadzany ma być gaz jako paliwo czystsze i zdrowsze dla gospodarki i środowiska.

Planowane zmiany są czasochłonne i wymagają znacznych źródeł kapitału. Środki pochodzą od firm, banków oraz Unii Europejskiej. Transformacja będzie trwać przez wiele kolejnych lat, nie tylko w Polsce ale w całej UE. Główne zmiany to nisko emisyjny system energetyczny, oszczędność i oraz usprawnienia procesów obsługi i zarządzania.

Autor: 
Dorota Smoleńska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama