Rewolucyjny plan Morawieckiego: Kontrola, nadzór, inwigilacja, kara, konfiskata

Reklama

pt., 08/25/2017 - 05:15 -- zzz

Mechanizm podzielonej płatności, kasy fiskalne on-line, monitoring i nadzór nad krajową produkcją tytoniu. To tylko niektóre z nowych metod uszczelniania systemu podatkowego, jakie zapowiedział resort Mateusza Morawieckiego. Wicepremier chce dalej rozbudowywać zdolności analityczne aparatu skarbowego, a nawet korzystać z zagranicznych źródeł danych. 

url.jpg

We czwartek rząd przedstawił wstępny projekt budżetu na 2018 rok. Ministerstwo Rozwoju i Finansów przyjęło, że dochody budżetu wyniosą w przyszłym roku 355,7 mld zł. To aż o 30,3 mld zł więcej, niż ma wpłynąć do kasy państwa w tym roku.

Skąd wziąć ma się tak duży wzrost wpływów do budżetu? Szef resortu rozwoju i finansów oczekuje, że aż o 15 proc. wzrosną wpływy z VAT, dając kwotę 166 mld zł. To aż o 22,6 mld zł więcej, niż zapisano w projekcie budżetu na 2017 rok.

Tak duży wzrost wpływów z VAT ma być możliwy z jednej strony dzięki utrzymaniu szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, ale z drugiej - dzięki coraz skuteczniejszemu uszczelnianiu systemu podatkowego.

 

 

W opublikowanym we czwartek komunikacie, resort Morawieckiego zadeklarował, że chce kontynuować dotychczasowe działania zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego, a także przedstawił nowe metody, jakie chce wprowadzić w 2018 roku. Oto one:

  • rozbudowa zdolności analitycznych aparatu skarbowego. Resort finansów chce tworzyć wyspecjalizowane zespoły analityczne, rozszerzać stosowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), wykorzystywać zagraniczne źródła danych i centralizować proces analiz.
  • wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) 
  • wprowadzenie systemu STIR, który ma przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych 
  • rozpoczęcie procesu wdrażania systemu elektronicznych kas fiskalnych on-line. Ze względu na koszty, wprowadzanie kas, które łączą się z serwerami Ministerstwa Finansów ma być rozłożone w czasie 
  • objęcie monitoringiem i nadzorem krajowej produkcji tytoniu. Ma to umożliwić uszczelnienie systemu podatkowego w sektorze obrotu suszem tytoniowym

Resort Morawieckiego zapowiedział też opodatkowanie akcyzą dwóch nowych wyrobów akcyzowych: płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

MF mówi także o uszczelnieniu systemu podatkowego w wielu innych branżach i kategoriach towarów.

 

 

To jeszcze nie wszystko. W wywiadzie dla czwartkowego "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział, że jego resort będzie coraz skuteczniej walczył z pustymi fakturami.

 

- Będziemy mieli możliwość bardzo precyzyjnego określania nabywców i odbiorców tego typu dokumentów. Spowoduje to, że podatnik, który zdecyduje się na zakup pustej faktury, będzie musiał liczyć się z bardzo bolesnymi konsekwencjami takiego ruchu - powiedział Gruza. - Będziemy mieli też możliwości sięgania wstecz w odniesieniu do pustych faktur - dodał.

Paweł Gruza powiedział, że resort finansów będzie wkrótce podejmował "przełomowe" decyzje w sprawie wprowadzenia centralnego rejestru faktur. Jak zadeklarował, rozwiązania te będą maksymalnie uwzględniać interes przedsiębiorców.

 zastąpienie transakcji gotówkowych transakcjami elektronicznymi, co ma pomóc w walce z tzw. „szarą strefą”, ponieważ jak zauważył wnioskodawca, płatności gotówkowe nie pozostawiają śladu (co najwyraźniej jest wielką drzazgą w oku rządzących).

 

url.jpg

Czego jeszcze domaga się Morawiecki? Nadzór bankowy nad obywatelami:

Zlikwidowanie obrotu gotówkowego (a taki jest cel i kierunek zmian) dla społeczeństwa będzie oznaczać jedno. Oficjalne wprowadzenie niewolnictwa. Jeśli cały nasz zarobek będzie umieszczany tylko i wyłącznie w formie zapisu elektronicznego w najczęściej prywatnych systemach informatycznych (należących do banków) to BANKI I RZĄDY BĘDĄ MIAŁY CAŁKOWITĄ KONTROLĘ NAD NASZYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI AŻ DO ŚMIERCI I PO ŚMIERCI W PRZYPADKU SPADKU. 

Autor: 
Z.B
Źródło: 

money/plportal.pl

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama