Premier zwalnia urzędników za słabą reakcję na kryzys nad Odrą

Reklama

ndz., 08/14/2022 - 20:25 -- MagdalenaL

Premier Mateusz Morawiecki zwolnił, prezesa Wód Polskich, państwowej spółki odpowiedzialnej za gospodarkę wodną w Polsce, oraz szefa Inspekcji Ochrony Środowiska w odpowiedzi na ich postępowanie w sprawie katastrofy zanieczyszczenia rzeki Odry.

Morawiecki poinformował o odwołaniu Przemysława Dacy oraz Michała Mistrzaka w piątek wieczorem.

Pisząc w mediach społecznościowych premier stwierdził, że „sytuacja związana z zatruciem jednej z największych polskich rzek – Odry, w ciągu kilkunastu godzin stała się najważniejszym tematem debaty publicznej”.

„Sytuacji, z którą mamy do czynienia, nie można było przewidzieć, ale reakcja odpowiednich służb z pewnością mogła nastąpić szybciej... dlatego podjąłem decyzję o natychmiastowym odwołaniu Szefa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka”.

Do tej pory z rzeki wyciągnięto co najmniej 11 ton martwych ryb i istnieją obawy, że rzeka może przez lata odczuwać skutki toksycznego wycieku.

„Całkowicie podzielam Państwa obawy i oburzenie w tej sprawie i zrobię wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej zminimalizować skutki skażenia i jego wpływ na ekosystem”, kontynuował Morawiecki, dodając, że osoby odpowiedzialne zostaną znalezione i ukarane „tak surowo, jak to tylko możliwe!”

„Zostaną wyciągnięte wnioski na przyszłość i poprawione procedury. Odpowiedzialność urzędników to ważna sprawa, ale teraz ochrona ludzi i przyrody jest naszą najpilniejszą troską”, podkreślił premier.

Zaznaczył też, że wciąż nie są znane przyczyny i źródło skażenia, ale dał do zrozumienia, że Polska „ma do czynienia z jednym z najpoważniejszych od dawna skażeń środowiska”.

„Sprawę zatrucia Odry traktuję z najwyższym priorytetem, jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, województwami i innymi organami oraz służbami walczącymi ze skutkami skażenia”, napisał premier.

Autor: 
The First News | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama