Polski Fundusz Rozwoju i Pekao sfinansują inwestycje w fotowoltaikę poza systemem wsparcia

Reklama

czw., 09/09/2021 - 12:31 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Gustavo Fring/Pexels

7 września 2021 roku wiceprezesi obu instytucji ogłosili, że obecne warunki na rynku energetycznym pozwalają już finansować elektrownie fotowoltaiczne realizowane bez publicznych gwarancji sprzedaży energii. Efektem jest ogłoszony program, który ma wspierać inwestycje realizowane poza systemem aukcyjnym (gdzie aukcji poddaje się oferowane ceny energii dla użytkowników oferowane przez dostawców), dla których podstawą mają być umowy z odbiorcami korporacyjnymi – tzw. Corporate Power Purchase Agreements (CPPA).

Celem takiego podejścia jest zapewnienie dostępu do taniej i czystej energii krajowemu biznesowi. – Nikt w Polsce jeszcze tego nie robi. Jesteśmy po to, aby otwierać drzwi. System aukcyjny będzie się toczył, a my mówimy: jest jeszcze jedna możliwość – mówił wczoraj podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Dwa lata temu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy PFR ogłosił pierwszy program finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii o nazwie „PFR Green Hub”.

W ostatnich latach w obszarze energetyki odnawialnej Polski Fundusz Rozwoju skupiał się na wspieraniu działalności rynku biogazowni rolniczych, angażując się w finansowanie kilkunastu tego rodzaju obiektów. PFR współpracuje w tym zakresie z Polską Grupą Biogazową, która opiera swoje inwestycje na gwarancjach sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Obecnie Polski Fundusz Rozwoju jest współwłaścicielem 11 biogazowni, do końca roku ma zaangażować się w sumie w 15 tego rodzaju inwestycji, a docelowo Fundusz chce zainwestować w 50 biogazowni.

Oprócz biogazu PFR zaangażował się dotąd w obszarze energetyki m.in. w technologie termicznego przetwarzania odpadów, inwestując w instalację ITPO w Olsztynie, która ma być największym w Polsce projektem realizowanym na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego (partnerstwo to ma poprawić pozycjonowanie i szybkość wykonywania inwestycji poprzez dzielenie ryzyka, niezbędnego kapitału i doświadczeń).

Rozszerzenie horyzontów 

Teraz PFR wychodzi z ofertą finansowania do innego segmentu inwestycji w odnawialne źródła energii, realizowanych tym razem poza systemem wsparcia.

Podczas odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego 2021 przedstawiciele PFR ogłosili nowy program finansowania inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, dla których podstawą do uzyskania kredytów nie będą gwarancje rozliczeń energii uzyskane w systemie aukcyjnym.

Na zaangażowanie się w nowy program PFR zdecydował się bank Pekao. Obie instytucje wdrożą program finansowania projektów OZE realizowanych bez rządowych gwarancji sprzedaży energii.

PFR przeznaczy na pilotaż 300 mln zł, które połączone z kapitałem inwestycyjnym i finansowaniem bankowym, mają umożliwić realizację nowych instalacji fotowoltaicznych, o przeliczeniowej mocy 500 MW, w których modele biznesowe bazują na rynkowych cenach energii.

Oferta ma zostać skierowana m.in. do deweloperów, którzy po przygotowaniu dokumentacji projektu zamiast jego sprzedaży dzięki wsparciu PFR będą mogli stać się właścicielem sfinalizowanej inwestycji.

Z nową propozycją PFR chce wyjść także do inwestorów. Ci realizujący w Polsce swoje przedsięwzięcia, będą mogli zwrócić się do Funduszu, aby zapewnić dla nich czystą energię.

Partnerem Funduszu w tym programie mają być także samorządy, które wykorzystają swoje tereny do inwestycji w OZE. Ma to dodatkowo zachęcać do zainteresowania się inwestycjami o tym charakterze.

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, ogłaszając nową formę wsparcia dla projektów energetycznych, stwierdził:

Wierzymy, że te projekty utrzymają się na rynku przez 10-15 lat, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby ceny energii miały spadać. Raczej obserwujemy trend odwrotny. OZE w ten trend świetnie się wpisuje.”

Zaznaczył również, że podstawą do podjęcia współpracy mogą być bilateralne kontrakty typu CPPA zawierane jedynie na 2-4 lata.

Współpraca z bankowością

Fundusz chce finansować swoimi pożyczkami lub kapitałem lukę inwestycyjną wynikającą z oczekiwań banku co do udziału własnego inwestora i jego możliwości kapitałowych. Mając wsparcie PFR, inwestor będzie mógł zgłosić się po kredyt do banku Pekao.

Wiceprezes Pekao Magdalena Zmitrowicz podkreślała wczoraj w Karpaczu, że współpraca z PFR wpisuje się w nową strategię banku, która zakłada finansowanie transformacji energetyki. Podczas konferencji zapewniała:

Współpraca PFR i Peako przy realizacji projektów OZE ułatwia finansowanie inwestycji w fotowoltaikę przedsiębiorcom z niższym zaangażowaniem kapitałowym, których przychody bazują na ryzyku rynkowym”

Jak podkreślała wiceprezes Pekao, nowością w tym programie jest finansowanie przedsięwzięć, których realizacja wiąże się z ryzykiem rynkowym i kształtowaniem się cen energii w przyszłości – w przeciwieństwie do finansowanych wcześniej inwestycji w OZE, które mają 15-letnie gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama