Najbliższe gospodarki Polski: Niemcy

Reklama

śr., 04/28/2021 - 20:40 -- MagdalenaL

Frankfurt nad Menem. Zdjęcie: Wikipedia

Gospodarka Niemiec należy do jednych z najsilniejszych na świecie.

Niemcy mają produkt krajowy brutto na poziomie 3,86 biliona dolarów. W Niemczech jest 1/5 światowego wydobycia węgla brunatnego. Największe odkrywki węgla brunatnego znajdują się w Nadrenii Północnej-Westfalii, północnej Hesji, okolicach Lipska, Merseburgu i Górnym Palatynacie. Ropę naftową wydobywa się w okolicach Hanoweru i niedaleko od granicy z Holandią, gaz ziemny w Dolnej Saksonii, na wschód od Monachium i w Górnej Hesji. W Niemczech głównym źródłem energii elektrycznej jest węgiel brunatny i kamienny. Elektrownie cieplne odpowiadają za wytwarzanie 61,3 procent energii elektrycznej.

Hutnictwo w Niemczech odgrywa ważną rolę. Najważniejszymi ośrodkami hutniczymi jest Zagłębie Ruhry. Największe zakłady chemiczne są zlokalizowane w Kolonii, Leverkusen, Leuny. W roku 2008 w Niemczech wyprodukowano 3,1 mln ton nawozów potasowych. Dzięki temu Niemcy znalazły się na czwartym miejscu na świecie pod względem produkcji nawozów potasowych.

Przemysł maszynowy jest zlokalizowany w Zagłębiu Ruhry, niedaleko Hanoweru, Augsburga, Chemnitz, Lipska, Magdeburga, Monachium. Niemcy są na trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji samochodów osobowych, dziewiąte w produkcji samochodów ciężarowych. Do najważniejszych producentów samochodów należą Volkswagen (fabryki w Wolfsburgu, Hanowerze, Ingolstadt, Kassel i Emden) Opel (zakłady w Bochum i Rüsselsheim am Main), Ford (fabryka w Kolonii), Daimler (zakłady w Stuttgarcie, Sindelfingen, Gaggenau i Mannheim), Audi (fabryki w Heilbronn i Neckarsulm), a także BMW (zakłady w Monachium i Dingolfing). Tabor kolejowy jest wytwarzany w Berlinie, Monachium, Kassel, Essen, Düsseldorfie, Kolonii, Duisburg, Werdau oraz Görlitz. Sprzęt elektroniczny wytwarzają Siemens, Grundig. Sprzęt gospodarstwa domowego produkuje Bosch. Zakłady przemysłowe, w których wytwarzany jest sprzęt elektroniczny znajduje się w Dreźnie, Lipsku, Berlinie, Erfurcie, Radebergu, Weimarze, Stuttgarcie oraz Monachium.

Rolnictwo w Niemczech jest intensywne, zmechanizowane i używa duże ilości nawozów sztucznych. Tereny uprawne zajmują połowę terytorium Niemiec. Zajmują powierzchnię 17 mln hektarów. W roku 2008 zbiory zbóż wyniosły 50,1 mln ton. Wynik ten dał 2 procent światowych zbiorów. Najważniejszą uprawę stanowi pszenica. Jej zbiory wynoszą 25,9 mln ton. Jest ona uprawiana na Wyżynie Bawarskiej, w Turyngii i Meklemburgii. Ważną uprawą jest również żyto. Niemcy pod względem jej zbiorów są na drugim miejscu na świecie. Zbiory te wynoszą 3,7 mln ton. Głównie jest uprawiana w Brandenburgii. W regionie tym również jest największa uprawa jęczmienia. Zbiory te wynoszą 11,9 mln ton. Również w Niemczech są czwarte pod względem zbiorów uprawy buraka cukrowego. Jego zbiory wynoszą 23 mln ton. Jest on uprawiany na terenie całych Niemiec. Największa hodowlę zwierząt w Niemczech stanowią trzoda chlewna oraz bydło. W roku 2008w Niemczech hodowanych było 26,7 mln sztuk trzody chlewnej oraz 12,9 mln sztuk bydła. Trzodę chlewną hoduje się głównie w Dolnej Saksonii oraz Bawarii, zaś bydło na Wyżynie Bawarskiej oraz na wschód od Hamburga.

Gospodarka Niemiec jest jedną z najważniejszych na świecie. Odgrywa ona również istotna rolę w rozwoju gospodarczym Polski. Niemcy są jednym z wiodących państw w Europie.

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 

Wikipedia

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama