Majówka 2021 nadal z obostrzeniami?

Reklama

śr., 04/28/2021 - 21:08 -- MagdalenaL

Rok temu większość Polaków spędzała majówkę w domu, z obawy zakażenia koronawirusem. W tym roku również nie będzie lekko, gdyż kontrola służb w ciągu długiego weekendu majowego będzie zwiększona bardziej niż zazwyczaj. Zamknięcie hoteli jest kolejnym powodem, aby ludzie pozostali w domach.

Wedle wcześniejszych zapowiedzi, minister zdrowia, Adam Niedzielski, zdecydował się na regionalizację obostrzeń. W województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń przekracza 35 na 100 tys. mieszkańców, wszystkie obostrzenia zostały utrzymane (województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie oraz opolskie). Jedynymi zmianami dla pozostałych 11 województw to otwarcie salonów kosmetycznych, oraz fryzjerskich oraz powrót do szkół uczniów klas I-III. Niestety dla osób, które miały w planach krótki urlop na majówkę – z tego nici, gdyż reszta obostrzeń nadal obowiązuje w całej Polsce.

Dla niektórych nie jest to żaden problem, ponieważ nie martwią się o utrzymanie dystansu społecznego. Co na to rzecznik Ministerstwa Zdrowia? „Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór” – stwierdził Wojciech Andrusiewicz.

Hotele i inne hotelarskie obiekty, które swój największy zysk w ciągu roku osiągają podczas kilku dni majówki, są zamknięte od 19 marca, odkąd rząd wprowadził kolejny lockdown. Dostępne są one jedynie dla określonych grup zawodowych (m.in. medycy, członkowie załóg lotniczych, czy zawodowi kierowcy), więc hipotetyczny wyjazd nawet w obrębie Polski jest mocno utrudniony.

Gdy wszystko jest pozamykane, a na majówkę planów brak, to jednym z często wybieranych zajęć podczas tego krótkiego urlopu jest przeprowadzenie remontu we własnym mieszkaniu. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaapelowała do rządu o otwarcie sklepów meblowych na czas majówki, co według nich mogłoby zatrzymać Polaków w domach, którzy zajęliby się czymś produktywnym zamiast ich od wszystkiego całkowicie odcinać. Niestety sklepy wielopowierzchniowe, jak i wiele innych przedsiębiorstw nie mogą przyjmować klientów w sklepach stacjonarnych od 26 kwietnia.

 

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama