Chiny za zbudowanie w Polsce elektrowni atomowej zainwestują w offsecie 250 mld zł

Reklama

wt., 08/22/2017 - 08:50 -- zzz

Za wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej Chiny miałyby zainwestować w offsecie nad Wisłą nawet 250 mld zł. Rozważana jest fabryka samochodów elektrycznych. W grze o elektrownię są też Amerykanie.

 

DHcN4mWXgAQWRpI.jpg

Chociaż rząd wciąż nie podjął decyzji o budowie siłowni jądrowej to z rozmów z osobami zbliżonymi do resortu energii wynika, że jest nowa koncepcja: by Chińczycy zbudowali nam reaktory o mocy nawet 10 GW warte 220-250 mld zł - donosi poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozważane mają być dwie lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

 

 

Jak nieoficjalnie doewiedział się dziennik, w ramach offsetu Chińczycy mieliby zaś zainwestować w Polsce taką samą kwotę. Jednym z rozważanych pomysłów ma być fabryka, w której w ciągu kilku lat mogłoby powstawać milion samochodów elektrycznych.

 

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, potwierdził, że w planach są przetargi na budowę elektrowni atomowej, ale pytany o offset uchylił się od wyraźnej odpowiedzi.

Tymczasem poniedziałkowa "Rzeczpospolita" przypomina, że amerykański prezydent - podczas ostatniej wizyty w Polsce - rozmawiał z kierownictwem PiS o atomie.

- Zaoferował realizację dużej siłowni - jednocześnie realizowane byłyby dwie instalacje, każda składająca się z dwóch reaktorów po 750 MW. Całość byłaby gotowa około 2030 r. Kolejne 3 tys. MW miałoby powstać do 2035 r. - twierdzi cytowany przez "Rz" mec. dr hab. Filip Elżanowski, partner z kancelarii ECH&W.

 

Zdaniem informatora dziennika, osoby zbliżonej do Ministerstwa Energii, Chińczycy oferują najkorzystniejsze warunki budowy w Polsce elektrowni. Jednak, zdaniem prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, "z powodów politycznych i strategicznych" to amerykanie mają dziś większe szanse na sprzedaż technologii jądrowej Polsce.

Autor: 
Bartosz Krzyżaniak
Źródło: 

pap/money

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama