Akcje kredytowe w Polsce

Reklama

pon., 11/30/2020 - 19:59 -- MagdalenaL

W październiku 2020 wobec 2019 roku spadła ilość udzielanych kredytów przez banki i SKOK. Spadło zainteresowanie kartami kredytowymi o 36% oraz gotówkowych 32% i mieszkaniowych 3%. Wzrost zainteresowania odnotowują kredyty ratalne o 14$. W ujęciu wartościowym spadło zainteresowanie kartami kredytowymi o 36% i kredytami gotówkowymi o 28%. Wzrosło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi o 3% i ratalnymi o 17%.

Wartość kredytów

W dziesięciu miesiącach 2020 r. banki i SKOK-i udzieliły 2,294 mln kredytów gotówkowych (-30,7%) na kwotę 42,951 mld zł (-31,5%) oraz 2,827 mln kredytów ratalnych (+2,9%) na kwotę 12,279 mld zł (+2,7%), zaś kredytów mieszkaniowych 181,1 tys. (-10,3%) na kwotę 52,418 mld zł (-4,4%) (BIK). Największy spadek dotyczy kredytów wysokokwotowch powyżej 50 tys. Banki wzmocniły wymagania wobec kredytobiorców. Spada wypłacalność firm i osób prywatnych oraz wzrasta niechęć do ryzyka. Wiele osób chce przeczekać trudne warunki i niechętnie podchodzi do dodatkowych obciążeń. Wzrasta zainteresowanie kredytami ratalnymi, szczególnie dzięki wielu akcjom promocyjnym sklepów z RTV i AGD czy IT. Zainteresowanie produktami do domu oraz praca zdalna zachęciła do zakupów nowych produktów.

Indeks jakości

W porównaniu do października 2019 r. wartość Indeksu Jakości kredytów gotówkowych polepszyła się (spadła) aż o 2,33 pkt proc., a w porównaniu do odczytu wrześniowego, o 0,29. Niewątpliwie pozytywny wpływ na to miały dwa czynniki. Uzyskana przez część kredytobiorców pomoc z banków związana z odraczaniem spłaty rat kredytów, która w dużej części zamortyzowała spadek dochodów w pierwszych miesiącach pandemii i lockdownu. Po drugie osoby, którym skończyły się wakacje kredytowe, wracają do terminowej spłaty zaciągniętych kredytów. Z analizy BIK-u wynika jednak, że pierwszymi osobami korzystającymi z wakacji kredytowych, nie były osoby najbardziej narażone na ryzyko utraty zdolności kredytowej. Należy przy tym pamiętać, że jest to obserwacja z jeszcze krótkiego okresu. Trzeba więc ze szczególną uwagą śledzić terminowość spłat w kolejnych miesiącach (szczególnie w grudniu 2020 i styczniu 2021), tym bardziej, że kończą się wakacje kredytowe kredytobiorcom o gorszym profilu ryzyka. We wrześniu poprawiła się również jakość kredytów ratalnych. W ich przypadku wartość Indeksu w okresie 12 miesięcy polepszyła się (spadła) o 0,76, a w stosunku do września 2020 o 0,15 – wyjaśnia główny analityk BIK.

Zmiany na rynku kredytowym są znaczne i długotrwałe. Wzrost ograniczeń banków i ograniczenie akcji kredytowej wpływa na rynek klientów. Różne formy dofinansowania rządu i tarcz antykryzysowych wsparły firmy i pracowników co przekłada się na mniejsze zainteresowanie kredytami. Problemy z płynnością, koszty działalności oraz spadki pensji wpływają na zainteresowanie kredytami. Wzrost ilości i wartości kredytów ratalnych wynika z potrzeby pracy i szkoły zdalnej oraz wzrostu zapotrzebowania produktów do domu.

Autor: 
Dorota Smoleńska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama