418 respiratorów zajętych przez komornika.

Reklama

czw., 02/18/2021 - 19:02 -- MagdalenaL

Roszczenia resortu dotyczą niedostarczonych przez spółkę E&K urządzeń, które zostały zamówione na początku pandemii COVID-19. Od teraz każda sprzedaż sprzętu przez właścicieli będzie wymagała zgody Ministerstwa Zdrowia oraz przekazania mu środków z transakcji.

W kwietniu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia, wtedy jeszcze pod kierownictwem Łukasza Szumowskiego, podpisało umowę na dostawę respiratorów z firmą E&K, którą reprezentował były handlarza bronią. Rząd chwilę po zawarciu umowy na 200 milionów złotych wypłacił aż 154 miliony złotych zaliczki. E&K jednak nie wywiązała się ze zobowiązań. Z 1241 sztuk dostarczono jedynie dwieście (niekompletnych, bez gwarancji, serwisu i części zamiennych).

I co dalej z respiratorami?

Sąd w tej sytuacji nakazał handlarzowi bronią by ten zapłacił 70 milionów złotych za respiratory, które nigdy nie zostały dostarczone. Natomiast kilkanaście dni temu Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek Ministerstwa Zdrowia o zabezpieczenie pozostałych zobowiązań spółki E&K nałożył zobowiązanie na właścicieli, którzy zatrzymani zostali na granicy celnej na Lotnisku Chopina, majątku do wpłaty do Ministerstwa Zdrowia odpowiedniej, ustalonej przez sąd kwoty za każde ze sprzedanych urządzeń. Jedną z niewielu dostępnych opcji jest spieniężenie sprzętu przez właścicieli, co zaspokoiłoby roszczenia resortu.

25 tysięcy euro za respirator.

Według nieoficjalnych informacji wartość jednego respiratora to co najmniej 25 tysięcy euro za sztukę. Jak wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, takie zabezpieczenie komornicze i sądowe pozwoli pokryć całą pozostałą do uregulowania kwotę zobowiązań firmy E&K wobec resortu zdrowia. Firmie E&K pozostała do uregulowania kwota około 25 milionów zł.

W czwartek rzecznik prasowy ministra zdrowia, Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że 16 lutego komornik wykonał na Lotnisku Chopina czynności na rzecz resortu zdrowia.

Autor: 
Alicja Dzierzkiewicz
Źródło: 

PAP

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama