Urzędnik z Pragi-Północ wyprowadził ponad 700 tys. złotych tworząc fikcyjne etaty. Został zatrzymany

Reklama

pon., 07/05/2021 - 20:00 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Mariusz G. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji na polecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ. Zostaną mu postawione zarzuty dokonywania oszustw, przekroczenia uprawnień. Zarzuty dotyczą także podrabiania dokumentów i poświadczania nieprawdy.

G. był kierownikiem działu finansów oświaty sporządzał listę płac za pracę pracowników i sam ją później zatwierdzał. Przez prawie dwa lata stworzył 15 fikcyjnych etatów i pieniądze przelewał na swoje konto.

Oszustwa wykryto podczas kontroli z ratusza, wcześniej pracownicy informowali, że na liście płac dalej jest osoba, która nie pracuje już od kilku lat w szkole podstawowej przy ulicy Kawęczyńskiej. Przy nazwisku tej osoby był podany numer rachunku bankowego Mariusza G.

Ciekawe jest to, że wynagrodzenia wypłacane fikcyjnym pracownikom oświaty były znacznie wyższe niż przeciętne pensje w tej branży. G. wypłacił sobie za godziny ponadwymiarowe ponad 18 tys. złotych. Fikcyjni nauczyciele zarabiali 13-14 tys. złotych, a pracownicy gospodarczy 8-9 tys. Realizował również potrącenia komornicze i wpisywał dane osoby, która nie figuruje w rejestrze sądowym.

Jako osobę odpowiedzialną za przestrzeganie procedur kontroli wskazano dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Praga-Północ Ewę Fedorowicz. Jednak prokuratura pod koniec czerwca stwierdziła, że w chwili obecnej dzielnica nie będzie wyciągać żadnych konsekwencji w stosunku do pani dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty na Pradze-Północ. Raport jest dla nas drogowskazem. Zawarte w nim wyniki są dla nas cenne, bo pomogą nam w przyszłości uniknąć takich sytuacji.

Do niedawna Mariusz G. startował w wyborach samorządowych do Rady Dzielnicy Warszawa Praga-Północ z ramienia PO.

Autor: 
Dominik Kaługa
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama