Nastolatek z Mławy płaci za zakupy fałszywym banknotem do gier

Reklama

śr., 02/17/2021 - 13:30 -- MagdalenaL

Fot. Anete Lusina

We wczesnej młodości każdy z nas marzył o tym, by w sklepie móc płacić banknotami z Monopoly i kupić wszystko, co nam się podoba. Tak pomyślał też 15-latek z Mławy i o dziwo udało mu się to. Obsługa sklepu przyjęła banknot.

Chłopiec zapłacił za zakupy fałszywym banknotem o nominale 200 zł. Nie był to nominał obiegowy, lecz służący do gier planszowych. Obsługa sklepu początkowo nie zwróciła uwagi na wyróżniający się banknot. Dopiero po kilku dniach pracownicy zauważyli, że na przedniej i tylnej stronie nominału widnieje napis „souvenir” i adnotacja, że banknot nie może być stosowany jako środek płatniczy. Sprawa została zgłoszona na policję. Za jakiś czas okazało się, że klientem, który zapłacił fałszywym banknotem, był nastolatek.

- O tym, jak bardzo przywykliśmy do płatności elektronicznej i zapominamy o wyglądzie oryginalnych banknotów świadczyć może fakt, że ostatnio, w jednym z mławskich sklepów nieletni klient zapłacił za zakupy banknotem służącym do gier - tłumaczy rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie, asp. szt. Anna Pawłowska.

Policja niejednokrotnie zwracała uwagę, by kontrolować banknoty, które przyjmowane są w sklepach. Szczególnie przy płatności gotówkowej zdarzyć się mogą oszustwa lub błędy. Jak wiadomo, posługiwanie się podrobionymi nominałami jest karalne jako przestępstwo. Wygląd i zabezpieczenia banknotów są opisane na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli co do autentyczności konkretnego banknotu pojawią się wątpliwości, należy zgłosić się do banku.

Autor: 
Barbara Redzik
Źródło: 

wiadomosci.onet.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama