Minister sprawiedliwości chce wprowadzić całkowity zakaz adopcji dla par homoseksualnych

Reklama

pt., 03/19/2021 - 15:46 -- MagdalenaL

Zdjęcie: P. Tracz/ KPRM / Wikimedia Commons

Podczas, gdy Parlament Europejski ogłosił, że Unia Europejska jest przestrzenią wolności dla osób LGBTIQ, Polska nadal ogranicza prawa homoseksualistów. Mają oni zostać pozbawieni prawa do adopcji.

Geje, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe i queer mają w Polsce ciężko. W katolickim kraju homofobia wciąż jest powszechna, a sam prezydent Andrzej Duda w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej podburzał do walki z rzekomą ,,ideologią LGBT".

Z ostatnich działań wynika, że rząd najwyraźniej chce również prawnie ograniczyć prawa homoseksualistów. Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił w czwartek projekt ustawy, zgodnie z którym osoby żyjące w związkach jednopłciowych miałyby wyraźny zakaz adopcji dzieci. Zbigniew Ziobro jest założycielem prawicowej partii politycznej Solidarna Polska.

Minister argumentował, że dobro dziecka jest ,,wartością nadrzędną". Za takim rozwiązaniem opowiadał się też latem ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda. Po przyjęciu ustawy, adopcja dzieci przez pary homoseksualne stałaby się praktycznie niemożliwa.

Unia Europejska ogłosiła, że jest przestrzenią otwartą dla osób LGBTIQ

W czwartek po południu zdecydowana większość europosłów zagłosowała za uznaniem Unii Europejskiej za wolną przestrzeń dla osób LGBTIQ. Oznacza to nie tylko lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transgenderowe, ale także osoby interseksualne i queer.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, napisała w środę na Twitterze: ,,Bycie sobą nie jest ideologią. To jest twoja tożsamość. Nikt nigdy nie może ci tego odebrać."

Według agencji prasowej dpa (Deutsche Presse-Agentur) oświadczenie można postrzegać jako reakcję na działanie antygejowskie w Polsce w ubiegłym roku. Wówczas około sto polskich społeczności podpisało oświadczenia przeciwko rzekomej ,,ideologii LGBT”. Działacze wydrukowali tablice z napisem ,,strefa wolna od LGBT" i powiesili je przy wjazdach do miasteczek. Polska akcja przeciwko LGBT zdobyła nagłówki gazet na całym świecie.

Terry Reintke z Partii Zielonych nazwał decyzję parlamentu sygnałem, ale określił ją jako pierwszy krok. ,,Wiemy, że w zdecydowanie zbyt wielu miejscach w Unii Europejskiej nasze życie jest nadal zagrożone, nasze prawa ograniczone, nasza wolność brutalnie stłumiona". Liderka Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim, Iratxe García Pérez, zwróciła również uwagę na to, że przemoc i dyskryminacja to wciąż rzeczywistość osób LGBTIQ również w krajach europejskich.

Przykładem może być właśnie Polska, w której obecnie tylko małżeństwa i osoby samotne mogą dokonać adopcji. Pary osób tej samej płci nie są prawnie uznawane. Według agencji informacyjnej Reuters, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że w przyszłości władze odpowiedzialne za organizację adopcji dzieci powinny zwracać ,,szczególną uwagę" na to, czy osoby żyją w związkach homoseksualnych.

Autor: 
spiegel.de, tłum. Paulina Leopold
Polub Plportal.pl:

Reklama