Tunel połączy dwie wyspy Wolin i Uznam

Reklama

czw., 01/05/2017 - 17:25 -- zzz

Zachodniopomorscy samorządowcy mogą odtrąbić sukces: Świnoujście otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 775,6 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Dotacja unijna wystarczy na pokrycie ok. 85 proc. wartości całej inwestycji. Pozostałe koszty miasto pokryje z własnego budżetu.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wstępny koszt całej budowy tunelu to 950 mln zł. Miasto zabezpieczyło na ten cel 130 mln zł.

 

Mieszkańcy Świnoujścia czekali na tą inwestycję 70 lat. Inwestycja ma na celu skomunikowania wyspy Uznam i Wolin, czyli przyłączenia Świnoujścia do Polski - mówił – prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

 

Całkowita długość trasy wyniesie około 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu, który zgodnie z uzyskaną w 2010 roku decyzją środowiskową, zostanie wykonany w technologii "tarczy drążonej". Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 m; zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia, poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny. Zgodnie z planami pierwsze samochody mają przejechać tunelem na przełomie 2021 i 2022 r. Przejazd przez tunel będzie bezpłatny przez pierwszych pięć lat jego użytkowania.

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama