NOWA FORMUŁA DRNAG NACH OSTEN. NIEMCY CHCĄ ZARZĄDZAĆ SZCZECINEM

Reklama

wt., 07/30/2019 - 08:01 -- zzz

Rzekomo Berlin nie jest zainteresowany stworzeniem ze Szczecina aglomeracji polsko-niemieckiej, ale wielu twierdzi, że ta sprawa może mieć podwójne dno. Dla Polski to drang nach osten w nowej formie, ale duża niemiecka gazeta sugeruje, że to świetne rozwiązanie. 

- Szczecin jest teraz na ustach wszystkich. Ale czy może odegrać jeszcze większą rolę? Czy mógłby być stolicą polsko-niemieckiej aglomeracji? - pyta dziennik "Nordkurier", największa gazeta w północno-wschodniej części Niemiec.

Zdaniem niemieckich dziennikarzy - Projekt "szczecińska metropolia" mógłby być sfinansowany zarówno przez Berlin, jak i przez lokalne władze z Brandenburgii oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego - uważa dziennikarz "Nordkuriera" Matthias Diekhoff.

Niemiecki dziennik zauważa też, że wyzwaniem może być stworzenie wspólnej, polsko-niemieckiej wizji metropolii, z którą oba narody mogłyby się identyfikować.

Na przygranicznych niemieckich terenach, które znajdują się w pobliżu Szczecina, mieszka ok. 150-200 tysięcy osób. W samym Szczecinie mieszka obecnie ok. 407 tys. osób. Liczbę mieszkańców całej aglomeracji szczecińskiej, do której zalicza się też m.in. Stargard czy Goleniów, ocenia się tymczasem na 750 tys. osób.

Projekt ma nabierać coraz bardziej konkretnych kształtów. Już w najbliższy czwartek ma na ten temat rozmawiać Manuela Schwesig, premier Meklemburgii z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

A co na ten temat myślą władze Szczecina? W Urzędzie Miasta słyszymy, że "faktycznie taki pomysł jest" - i że niebawem mamy poznać nieco więcej konkretów.

Jakie jest stanowisko polskiego rządu? Może wkrótce dowiemy się, co w Warszawie myślą na temat nowej formuły drang nach osten...

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama