ŻYDOWSKI PRZEMYSŁ NEKROFILSKI ZABLOKOWAŁ BUDOWĘ W POZNANIU

Reklama

pt., 06/15/2018 - 07:21 -- zzz

Komitet Ochrony Cmentarzy Żydowskich oraz przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus skutecznie zablokowali budowę wielopoziomowego parkingu samochodowy między pawilonami nr 1 i 15 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Parking miał powstać w miejscu, w którym przed wojną znajdował się żydowski cmentarz. Kirkut został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej, a następnie zlikwidowany przez władze komunistyczne. Jednak dla społeczności żydowskiej nie istnieje termin „likwidacja cmentarza”. Nawet jeśli formalnie zostanie on zlikwidowany, a szczątki ludzkie przeniesione, w tradycji żydowskiej takie miejsce i tak pozostaje święte.

 

 

 

Na środowym spotkaniu z rabinami władze targów i prezydent Poznania uzgodnili, że nowy parking powstanie poza granicami dawnego cmentarza żydowskiego. Oznacza to, że 4 hektary gruntu, na których kiedyś istniał poznański kirkut, zostały wyłączone spod jakiejkolwiek działalności inwestycyjnej.

 

Inaczej przedstawia się sprawa z budową apartamentowca pod Wawelem, który stawia żydowska spółka Angel Poland. Apartamentowiec i parking podziemny powstaje na dawnym cmentarzu katolickim, na którym pochowano ponad 1600 osób.  – Szczątki zostały przewiezione i pochowane w krypcie w kaplicy cmentarnej w Raciborsku – poinformował Marcin Kaznowski z Angel Group Poland.

 

 

Na terenie inwestycji archeolodzy natrafili też na fragmenty średniowiecznej świątyni i pozostałości po budynkach renesansowych, ale na ich dokładne przebadanie nie starczyło czasu, ponieważ inwestor chce skończyć budowę w terminie.

Według konserwatora zabytków, dr Moniki Bogdanowskiej, już sam fakt natrafienia na tak ogromną ilość szczątków powinien zatrzymać na długo prace budowlane. – Kilka tygodni na badania pochówków to naprawdę zdumiewająca, niepokojąca sytuacja. Osobną kwestią są relikty, które tam odkryto, zaskakujące jest, że mimo tych odkryć prace inwestora nadal trwają. To łamanie prawa międzynarodowego, zgodnie z którym wpisanych na listę UNESCO układów architektonicznych nie można, ot tak sobie, zmieniać – mówi Bogdanowska.

Budowa apartamentowca nie została wstrzymana. Biznesmeni z Izraela realizują swoją inwestycję bez problemów.

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

głoswielkopolski/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama