W 100 ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, CAŁA WIELKOPOLSKA ZAPŁONĘŁA W BIAŁO-CZERWONYCH BARWACH

Reklama

czw., 12/27/2018 - 22:16 -- zzz

Wielkopolska zapłonęła w biało-czerwonych barwach. Setki iluminacji i sztucznych ogni rozświetliło Poznań i inne znamienite grody Wielkopolski. Potomkowie Wielkopolan w 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego tłumnie uczestniczyli w obchodach ze śpiewem na ustach: "nie rzucim ziemi skąd nasz ród..."

 

To już sto lat od udanego zrywu w Wielkopolsce, jednego z niewielu wygranych powstań w polskiej historii.

Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości państwowe, w których wzięli udział członkowie rządu, prezydent RP Andrzej Duda, Wojewoda Wielkopolski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także potomkowie powstańców wielkopolskich oraz liczne patriotyczne delegacje z całej Wielkopolski.

 

(Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odmówił udziału w mszy świętej, która odbyła się w związku z upamiętnieniem powstańców wielkopolskich.).


W Poznaniu na Starym Rynku odbyła się inscenizacja powstańczych walk. Przyjazd Ignacego Paderewskiego był impulsem do zrywu narodowego, a potem padły pierwsze strzały po ostrej wymianie zdań Powstańców Wielkopolskich z żołnierzami niemieckimi. 

weg nach heimat! Poznań jest polski, ty niemiecka świnio! - wykrzykiwali rekonstruktorzy

 

 

 

 

 


 

 

Powstańcza iluminacja przygotowywana przez kibiców Lecha Poznań po raz kolejny rozświetliła Poznań w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem wzdłuż Warty oraz w centrum Poznania odpalono kilka tysięcy rac. Tak dużej iluminacji nie było jeszcze nigdy w historii. O tym, że fani Lecha Poznań będą chcieli wyjątkowo uczcić jubileuszową rocznicę Powstania Wielkopolskiego, wiadomo było od dawna. Przygotowania do niej trwały już od miesięcy, zaś kulminacyjnym punktem miała być przygotowywana przez nich iluminacja. Już od kilku lat fani o godzinie 16.40 odpalają race w dniu rocznicy, by uczcić pamięć o powstańcach. Nie inaczej było także w tym roku. Wyjątkowa była za to skala iluminacji i długość trasy, na której odpalono race. Część z nich została odpalona po obu brzegach Warty od mostu Chrobrego do mostu Królowej Jadwigi. Po zachodniej stronie Warty odpalono białe, zaś po wschodniej czerwone race.

Powstańcza iluminacja przygotowywana przez kibiców Lecha Poznań po raz kolejny rozświetliła Poznań w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.Bardzo dużo osób nie zna prawidłowej odpowiedzi już na pierwsze pytanie...

Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.Bardzo dużo osób nie zna prawidłowej odpowiedzi już na pierwsze pytanie...

Powstanie Wielkopolskie było niezaprzeczalnym sukcesem nie tylko militarnym, ale i organizacyjnym, powszechnym zrywem całego wielkopolskiego społeczeństwa, w którym Poznańczycy wykorzystali każdą nadarzającą się szansę na pokonanie przeciwnika oraz sprawne przejęcie struktur państwowych. Było to dobitnym zaprzeczeniem stereotypu polskiego nieudacznictwa i bałaganiarstwa, co winno być powodem do dumy wszystkich Polaków.

Wyzwolona, a co trzeba podkreślić - niezniszczona wojną Wielkopolska, stała się ważną podporą państwa polskiego; to poznańskie banki finansowały w dużej mierze działalność rządu Paderewskiego, a 70-tysięczna Armia Wielkopolska, doskonale uzbrojona i wyposażona, stanowić miała najlepszą część wojska polskiego; jej pierwsze formacje już wiosną 1919 roku wsparły walczących w Galicji Wschodniej, następnie zapisały piękną bojową kartę w walkach z bolszewikami, także w wojnie 1920 roku.
Jednocześnie Wielkopolanie czynnie wspierali ruch polski na Śląsku, dostarczając mu świetnie przygotowanych i bitnych kadr. Tak więc znaczenie Powstania Wielkopolskiego zdecydowanie wykracza poza regionalny wymiar, jest istotnym wkładem w budowę niepodległego państwa polskiego.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama