Muzeum Narodowe w Kielcach powiększyło kolekcję

Reklama

pt., 08/16/2019 - 16:04 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa świętokrzyskiego, w Muzeum Narodowym w Kielcach znalazły się nowe dzieła. Kolejnymi obrazami w zbiorach muzeum są „Wenecja” Henryka Sienkiewicza oraz „Pejzaż z rzeką” Józefa Szermentowskiego.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada kilka oddziałów. Jednym z nich jest placówka poświęcona twórczości polskiego noblisty, autora m.in. „Trylogii” czy „Krzyżaków” - Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Nie każdy to wie, ale twórczość Sienkiewicza zawiera także wątki malarskie. Teraz, w pałacyku, będzie można zobaczyć obraz „Wenecja”, który artysta namalował w 1894 roku. Obraz, który przedstawia wenecką gondolę na wodach Canal Grande, z San Giorgio w tle, ma szczególne nawiązanie do ukochanych miejsc Sienkiewicza.

- Noblista kiedyś napisał, że ma dwie ojczyzny: jedną najbliższą, a drugą Włochy. Uwielbiał ten kraj, bywał tam wielokrotnie. Do samej Wenecji miał ogromny sentyment. Tam poznał swoją pierwszą żonę Marię Szetkiewiczównę, w Wenecji był także podczas podróży poślubnej z drugą małżonką - powiedział kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Łukasz Wojtczak.

- To pierwszy obraz sygnowany podpisem Henryka Sienkiewicza. Oczywiście poddawaliśmy tę sygnaturę licznym analizom grafologicznym. Za tym, że autorem tego obrazu jest autor „Trylogii”, przemawiały szkice odkryte pod warstwą malarską, które odpowiadają kilkudziesięciu rysunkom, które posiadamy w swoich zbiorach” – zapewnił Wojtczak.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiadało już 34 dzieła Szermentowskiego. „Pejzaż z rzeką” stanowi zatem 35 pozycję tego malarza. Wybitny polski pejzażysta i przedstawiciel realizmu polskiego stworzył to dzieło w ostatnich latach swojej twórczości. Obraz będzie można zobaczyć w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

- Jeśli spojrzymy na „Pejzaż z rzeką” to niebo, płynąca rzeka są oświetlone, bądź zacienione. Ta gra światła stanowi największą wartość tego obrazu. Szermentowski w późniejszym okresie swojej twórczości zrezygnował już ze scenek rodzajowych, z umieszczania elementów architektury, pokazywania ludzi na swoich obrazach, a skupił się przede wszystkim na pejzażu i świetle” – powiedziała PAP Daria Dyktyńska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Kwota, jaką zapłaciło muzeum za te obrazy to 170 tys. złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel 103 tys. złotych, resztę dołożył samorząd woj. świętokrzyskiego.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Polub Plportal.pl:

Reklama