Ceny prądu w Polsce i reszcie Europy. Gdzie jest taniej, a gdzie drożej?

Reklama

ndz., 02/06/2022 - 14:21 -- MagdalenaL

Oczywiście do wyciągnięcia poważniejszych wniosków potrzebna byłaby dodatkowo analiza zarobków w poszczególnych krajach. Trudno zrównywać w końcu kraj, w którym średnio zarabia się 3 tys. zł z tym, w którym średnia pensja to 10 tys. zł. Choć w przypadku paliwa, niektórym mediom akurat to nie przeszkadza.

 

Niemniej, poniższe zestawienie z cenami za kwH (kilowatogodzinę) da niezły pogląd na to, jak kształtuje się rzeczywistość polskich domów względem warunków u naszych sąsiadów, reszty Unii Europejskiej, jak i w krajach, które nie należą do Wspólnoty.

Dane pochodzą z przełomu 2021 i 2022 r. Od kwietnia, wraz z powrotem stawki VAT na energię elektryczną do poziomu 23 proc., będą one prezentowały się oczywiście całkowicie inaczej. Zestawienie zostało opracowane na podstawie statystyk Eurostatu oraz ceny-pradu.pl.

 

Na liście krajów brakuje Rosji. Powód jest bardzo prosty-ostatnie publicznie dostępne dane ze średnimi wartościami datowane są na czerwiec 2021 r., czyli na kilka miesięcy wcześniej niż przy pozostałych krajach. Wówczas cena wynosiła 0,053 euro, czyli ok. 0,24 zł za kWh. Jeżeli cena pozostawałaby bez zmian-Rosja byłaby europejskim krajem z najniższą ceną prądu dla gospodarstw domowych. Nawet jeśli aktualne dane są nieco wyższe-Rosja nadal plasowałaby się w ścisłej czołówce.

 

Skupmy się jednak na tych krajach, w których aktualne dane mamy wgląd. Zdecydowaliśmy się na kolejność od najwyższych do najniższych cen.

Autor: 
.
Polub Plportal.pl:

Reklama