Naukowcy twierdzą, że ostatnie 7 lat było najgorętsze w historii „z wyraźnym marginesem”

Reklama

wt., 01/11/2022 - 10:18 -- MagdalenaL

Ostatnie siedem lat było najgorętszymi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie „z wyraźnym marginesem”, zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w poniedziałek przez naukowców z Unijnej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus. Chociaż rok 2021 nie był tak ciepły jak inne ostatnie lata, naukowcy ostrzegali, że globalne emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną.

 W zeszłym roku naukowcy stwierdzili, że rok 2020 był „efektywnie zremisowany” z najcieplejszym rokiem w historii  zaraz  za 2016 r., który zajął pierwsze miejsce. Teraz rok 2021 zajmuje piąte miejsce, nieco wyprzedzając lata 2015 i 2018. Chociaż rok 2021 mógł być nieco chłodniejszy niż rok 2020, nie oznacza to, że skutki zmian klimatu słabną.  Według komunikatu prasowego podsumowującego odkrycia, poziom dwutlenku węgla osiągnął światowy rekord w tym roku, częściowo napędzany przez megatony węgla uwolnione w skutek  pożarów. Stężenia metanu również osiągnęły rekordowe poziomy.  „Stężenia dwutlenku węgla i metanu stale rosną z roku na rok, bez oznak spowolnienia”, powiedział w komunikacie Vincent-Henri Peuch, dyrektor Copernicus Atmosphere Monitoring Service. „Tylko dzięki zdecydowanym wysiłkom popartym dowodami obserwacyjnymi możemy naprawdę zmienić naszą walkę z katastrofą klimatyczną”

.Upały były szczególnie uciążliwe w Europie zeszłego lata. Kontynent doświadczył najcieplejszego lata w historii, a Sycylia pobiła europejski rekord pod względem najwyższej odnotowanej temperatury, gdy osiągnęła 119,8 stopni Fahrenheita (choć odkrycia nie zostały jeszcze potwierdzone przez Światową Organizację Meteorologiczną). Jak twierdzą naukowcy z Kopernika, gorąca i sucha pogoda poprzedziła „intensywne i długotrwałe” pożary w Turcji, Grecji , Włoszech i innych krajach. Klimatolodzy twierdzą, że globalne ocieplenie zwiększa również prawdopodobieństwo i intensywność katastrof, takich jak powodzie, które zeszłego lata zabiły ponad 200 osób w Niemczech, Belgii i Holandii, gdy rzeki wylewały niszcząc domy i historyczne budowle, które przetrwały wieki. Minister belgijskiego rządu opisał powódź dla  The Brussels Times  jako „jedną z największych klęsk żywiołowych jakie nasz kraj kiedykolwiek widział”.  

Ameryka Północna również odczuła skutki tego lata, odnotowując najcieplejszy w historii czerwiec dla kontynentu i najgorętsze lato w historii w USA.  Setki zgonów przypisano ekstremalnej fali upałów na północno-zachodnim Pacyfiku i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. ,,Obawiałam się, że ludzie po prostu będą myśleć o tym, jako o uciążliwości, ale to naprawdę zagraża życiu – powiedziała wówczas CBS News urzędniczka ds. zdrowia w hrabstwie Multnomah w Oregonie, dr Jennifer Vines. Gorące i suche warunki przyczyniły się również do kolejnego roku niszczycielskich  pożarów na całym Zachodzie. 

Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service, powiedział, że odkrycia „są wyraźnym przypomnieniem o potrzebie zmiany naszych sposobów postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa oraz pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla netto”.

Jeff Berardelli i Lilia Luciano przyczynili się do powstania reportaży.

Autor: 
Autor: CBS NEWS; Przetłumaczone przez: Oliwia Starzyńska
Polub Plportal.pl:

Reklama