Na świecie jest więcej gatunków drzew niż myśleliśmy

Reklama

sob., 02/12/2022 - 12:00 -- MagdalenaL

Naukowcy przewidują, że ze znanych już 73 tys. wciąż pozostaje 9,2 tys. gatunków do odkrycia. 

Najrzadziej występujące gatunki znajdują się w lasach tropikalnych. Niestety z powodu zmian klimatycznych i wycinki lasów dość szybko dochodzi do ich wyginięcia.

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie bazy danych dziesiątek milionów drzew znajdujących się na ponad 100 tys. działkach leśnych na całym świecie.

Naukowcy do oszacowania liczby gatunków drzew użyli metod statystycznych, uzupełniając braki w istniejących danych.

Z badań wynika, że należy uczynić więcej, aby ochronić te niesamowite formy życia zapewniające jedzenie, drewno i leki oraz przeciwdziałające zmianom klimatycznym poprzez pochłanianie z powietrza dwutlenku węgla.

Dr Peter Reich z Uniwersytetu Minnesoty w St. Paul, który stał na czele badania, powiedział, że wyniki ukazały kruchość różnorodności biologicznej lasów na świecie.

„Nasze dane pomogą nam ocenić, w których miejscach bioróżnorodność jest najbardziej zagrożona” – wyznał BBC News.

„Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w tropikach i subtropikach Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Oceanii. To właśnie tam odkryliśmy znane i rzadko występujące gatunki”.

Miejmy nadzieję, że wiedza o tych miejscach umożliwi nam w przyszłości ustalenie priorytetów ochrony gatunków.

Źródło zdjęcia: GETTY IMAGES

Ameryka Południowa to kontynent z największą liczbą jeszcze nieodkrytych gatunków, które stanowią 43% wszystkich na całym świecie. Zaraz za nią są:

  • Euroazja (22%)
  • Afryka (16%)
  • Ameryka Północna (15%)
  • Oceania (11%)

 

Źródło zdjęcia: GETTY IMAGES

 

Różnorodnie biologicznie lasy są najzdrowsze i najbardziej wydajne, co jest istotne dla gospodarki światowej i przyrody.

Większość z nich znajduje się w tropikalnych krajach, w których głównymi powodami wycinki lasów są:

 

  • uprawa towarów rolnych spożywanych na Zachodzie, np. wołowiny, oleju palmowego i soi (dwa ostatnie z nich są również używane jako pasza dla bydła).
  • zmiany klimatyczne
  • pożary

 

Ponad 140 naukowców z całego świata brało udział w tym badaniu prowadzonym przez czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dr Yadvinder Malhi z Uniwersytetu Oksfordzkiego nazwał lasy tropikalne „światową skarbnicą bioróżnorodności” i istotnymi pochłaniaczami emisji dwutlenku węgla, spowalniającymi globalne ocieplenie.

 

„To badanie ukazuje, że w lasach tropikalnych jest dużo więcej różnorodnych gatunków drzew, niż początkowo myśleliśmy” – skomentował.

Autor: 
Autor: Helen Briggs Tłum. Justyna Sitarz
Polub Plportal.pl:

Reklama