Przewiduje się, że do 2050 r. liczba przypadków demencji na całym świecie prawie się potroi

Reklama

sob., 01/08/2022 - 23:09 -- MagdalenaL

Przewidywany wzrost wynika w dużej mierze ze starzejącej się i rosnącej populacji.

Chociaż prowadzenie niezdrowego stylu życia również się do tego przyczynia, twierdzą naukowcy w artykule czasopisma The Lancet Public Health.

Informują, że czynniki ryzyka, które jak najszybciej należy rozwiązać, a które odpowiadają za ponad sześć milionów przewidywanego wzrostu, obejmują wysokie wskaźniki palenia, otyłości i cukrzycy.

Badanie, które obejmuje 195 krajów, ma na celu uświadomienie rządów, jakie zasoby, działania i wsparcie mogą pomóc.

Demencja jest już siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności wśród osób starszych.

Jednak nie jest to nieuniknione. Naukowcy zwracają uwagę na znaczenie poprawy dostępu do edukacji w krajach na całym świecie i twierdzą, że ich przewidywana liczba na 2050 r. została już skorygowana w dół o 6,2 mln w oparciu o to, co ma się wydarzyć na tym obszarze.

Są mniej optymistycznie nastawieni do skutków otyłości, wysokiego poziomu cukru we krwi i palenia. Już uwzględniono dodatkowe siedem milionów przypadków w 2050 roku związanych z tymi przyczynami.

 

Rzucenie palenia

Główna autorka, Emma Nichols, z Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington w USA, powiedziała: „Musimy bardziej skupić się na zapobieganiu i kontrolowaniu czynników ryzyka, zanim spowodują one demencję”.

„Nawet pozornie niewielkie postępy w zapobieganiu demencji lub opóźnianiu jej rozwoju przyniosłyby znaczące korzyści.”

„Aby wywrzeć jak największy wpływ, musimy zmniejszyć dostęp do głównych czynników związanych z ryzykiem w każdym kraju.”

„Dla większości oznacza to zwiększenie lokalnych, tanich programów, które wspierają zdrowszą dietę, więcej ćwiczeń, rzucenie palenia i lepszy dostęp do edukacji”.

Badanie przewiduje, że liczba przypadków wzrośnie:

  • we wschodniej Afryce Subsaharyjskiej, od prawie 660 000 do ponad trzech milionów – głównie dzięki wzrostowi liczby ludności
  • w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie z prawie trzech milionów do prawie 14 milionów
  • w regionie Azji i Pacyfiku o wyższych dochodach, z 4,8 mln do 7,4 mln
  • w Europie Zachodniej od prawie ośmiu milionów do prawie 14 milionów
  • w Wielkiej Brytanii od nieco ponad 907 tys. do prawie 1,6 mln
     

     

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama