Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz upamiętnił hitlerowca. Tramwaj nosi nazwisko Adolfa Butenandta

Reklama

pt., 08/11/2017 - 08:25 -- zzz

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie daje o sobie zapomnieć. Gdańskie tramwaje są nazwane nazwiskami postaci zasłużonych dla tego miasta. Jeden z nich nosi nazwisko Adolfa Butenandta. To hitlerowiec, członek partii NSDAP, dowodzonej przez innego Adolfa.

 

Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, tak charakteryzuje Butenandta: „Mieszkał w Gdańsku i prowadził badania nad kobiecymi hormonami płciowymi, ale 11 listopada 1933 roku podpisał słynną przysięgę niemieckich profesorów o wierność Adolfowi Hitlerowi i państwu narodowo-socjalistycznemu.

 

1 maja 1936 roku wstąpił do NSDAP i uzyskiwał fundusze z III Rzeszy na badania szczególnie o znaczeniu wojennym oraz został kierownikiem instytutu, który działał na rzecz przemysłu zbrojeniowego”.

 

Poseł Czartoryski jest zdumiony decyzją władz miasta: „I on jest patronem tramwaju w Gdańsku? To, że był w Gdańsku profesorem i wykładowcą to jedna rzecz, ale ewidentnie był hitlerowcem. Nie każdy Niemiec przed II wojną światową był członkiem NSDAP.

Poza tym wstąpienie do NSDAP w 1936 roku nie było przymusowe, tylko na ochotnika. W Gdańsku to jednak lekceważą, uważają, że jego zasługi dla nauki przedwojennej Gdańska są wyższe, niż jego członkostwo w NSDAP. To skandal, że w Gdańsku, tak doświadczonym mieście, od którego zaczęła się II wojna światowa, mogą nazwać tramwaj takim imieniem”.

Adolf Butenandt
fot: PAP/APA
autor: Karl Schoendoerfer

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w porozumieniu z Niemcami chce sprowadzić "osadników" z Afryki

Czytaj więcej:  https://fakty.plportal.pl/artykuly/polska-swiat-religia-chrzescijanstwo/prezydent-gdanska-pawel-adamowicz-w-porozumieniu-z-0

 

Tej krytyki nie zmienia fakt, że Butenandt był wybitnym naukowcem, odkrywcą testosteronu i noblistą. Szczególnie, że po śmierci byl oskarżany o udział w badaniach, które prowadził osławiony lekarz-zbrodniarz dr Mengele z Auschwitz.

Prof. Piotr Niwiński z gdańskiego IPN zwraca uwagę, że polityka Adomowicza jest skierowana dokładnie przeciwko polskiej polityce historycznej. Profesor nie waha się nazwać ją polityką antypatriotyczną: „Sam Gdańsk i sam Adamowicz wymyślają coś, co będzie polityką antypatriotyczną. Kiedy prezydent Andrzej Duda, a wcześniej śp. prezydent Lech Kaczyński, prowadzi politykę pro patriotyczną, to tu ma być coś dokładnie na odwrót”.

Autor: 
---
Źródło: 

Wpolityce

Polub Plportal.pl:

Reklama