Morze zabrało plażę w Orłowie

Reklama

śr., 02/02/2022 - 07:19 -- zzz

Drzewa nad samą wodą, praktycznie brak plaży i połacie piasku na wysokości końca molo w Orłowie - tak wygląda plaża w Orłowie, a raczej jej wspomnienie. Podniesiony poziom wód, sztorm i niemal nieprzerwany wiatr od morza sprawiły, że po plaży w Orłowie nie ma śladu. Przynajmniej na razie.

Widok wyższego poziomu morza to nic niezwykłego w okresie tzw. cofki, wywołanej silnym wiatrem od morza.

Niepokoić może jednak coś innego - na wysokości końcówki mola widać duże połacie piasku wypłukanego z plaży. A to oznacza, że nawet po ustaniu wiatru plaża nie wróci do wyglądu z lata.

Jeśli w ogóle się ostanie, to z pewnością będzie znacznie węższa. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że trzeba będzie ją usypać od nowa. I tak się stanie, ale jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy.
 

Plaża w Orłowie zostanie odbudowana i zabezpieczona

- W ramach jednego z aktualnie prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni projektów (modernizacja układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku - budowa toru podejściowego wewnętrznego wraz z obrotnicą) planowane są w tym roku refulacje m.in. w rejonie Orłowa. Zakres i termin są w trakcie uzgadniania, odbędzie się to na pewno poza miesiącami wakacyjnymi - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Planowane są też prace, które spowodują, że nie będzie trzeba reagować na efekty zmian, a będzie można im zapobiegać.

- Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji dotyczącej budowy progów podwodnych na tym odcinku. Opracowana już została analiza falowania i ruchu rumowiska. W tym kwartale planujemy ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji projektowej wraz z badaniami geotechnicznymi. Zadanie to wykonujemy w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich - dodaje Magdalena Kierzkowska.

Molo w Orłowie: od drewnianej przystani do miejsca oświadczyn

Molo w Orłowie na zdjęciu z lat 20. XX wieku.

Molo w Orłowie na zdjęciu z lat 20. XX wieku.

Wiosną 1934 roku rozbierano drewniane molo, które stało w miejscu dzisiejszego Mola Południowego w centrum Gdyni. Materiał z rozbiórki posłużył za budulec dla nowego pomostu w Orłowie, który zbudowała Kompania Szkolna Batalionu Mostowego Wojska Polskiego z Modlina.

Niezbyt ostra zima dość brutalnie obchodzi się też z orłowskim klifem. To także naturalny proces. I wcale nie tak powolny, jak się niektórym wydaje.

Budowa geologiczna ścian klifu, które w dużej mierze są gliniaste, sprawia, że charakteryzują się one małą przepuszczalnością wód opadowych. Z tego powodu spora część gruntu jest po prostu spłukiwana.

W efekcie na ścianach klifu powstają tzw. łobiny, głębokie bruzdy oraz rozcięcia. Przyczyniają się one do osłabienia związania gruntu i jego stopniowego osuwania się.
 

 

Plaża w Orłowie pomniejszyła się już w sierpniu 2021

Pół roku temu plaża w Orłowie także zniknęła w efekcie sztormu.

W 2020 r. sztorm także zabrał część plaży w Orłowie, która wcześniej została sztucznie poszerzona dzięki refulacji kosztującej aż 2,5 mln zł. Poszerzenie plaży odbywało się na długości ok. pół kilometra, między wejściem na plażę nr 16 (molo Orłowo) a wejściem nr 18, znajdującym się bliżej Sopotu.

Autor: 
zzz
Źródło: 

m.trojmiasto.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama