Największy na świecie Bursztynowy Ołtarz w Gdańsku poświęcony

Reklama

sob., 12/16/2017 - 20:06 -- zzz

Bursztynowy Ołtarz w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku został poświęcony w sobotę 16.12.2017 roku. Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej - Opiekunki Ludzi Pracy, namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku.

Jak wygląda? Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez papieża 6 lipca 2001 r., i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono ponadto figury patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy.

  • Wysokość i powierzchnia "Większy i trzykrotnie wyższy niż Bursztynowa Komnata!" Ołtarz ma około 13 m wysokości i 120 m2 powierzchni okładzin bursztynowych i zdobień. Do tej pory największa realizacja architektoniczna z bursztynu, Bursztynowa Komnata, liczyła w swoim ostatnim etapie 78 m kwadratowych powierzchni i miała 4 m 20 cm wysokości. Bursztynowy Ołtarz jest o 50 proc. od niej większy i trzykrotnie wyższy. 

 

Bursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w Gdańsku

Bursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w GdańskuBursztynowy Ołtarz w Gdańsku

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

RadioGdansk

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama