Kraje EFTA przestają dofinansowywać polskie województwo

Reklama

śr., 02/10/2021 - 21:31 -- MagdalenaL

Fot. AP Photo/Monika Bryk/TT

Podobnie jak przedstawiciele Islandii i Lichtenstainu, we wtorek rzecznik norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wycofał ekonomiczne wsparcie przeznaczone dla Podkarpacia, które określiło się jako strefa wolna od LGBT.

We wtorek zostało oficjalnie ogłoszone, że kraje EFTA, czyli Norwegia, Islandia oraz Lichtenstein zdecydowały wycofać wsparcie finansowe wystosowane dla polskiego województwa podkarpackiego. Określiło się ono jako jedna ze „stref wolnych od LGBT”.

Mowa tutaj o kwocie przekraczającej 8 milionów złotych. Pieniądze miały być przeznaczone na wspieranie rozmaitych projektów kulturowych.

To aktywista LGBT Bartosz Staszewskiopublikował na Twitterze korespondencję prowadzoną zeszłej jesieni między polskim rządem a norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Dziennikarka Rachel Savage z serwisu informacyjnego Thomson Reuters Foundation otrzymała potwierdzenie od rzecznika norweskiego MSZ, dotyczące autentyczności listów udostępnionych na Twitterze.

„Wprowadzając w życie oświadczenie, które jest wyraźnie skierowane do „LGBT” lub „ideologii LGBT” odbiorca świadczenia finansowego dyskryminuje możliwą do zidentyfikowania grupę osób”– wyjaśnia jeden z listów otrzymany przez polski rząd od norweskiego MSZ.

Małgorzata Jarosińska-Jedyna, powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Polsce wyjaśnia, że rozporządzenie wystosowane przeciwko „ideologii LGBT” nie jest równoznaczne z „dyskryminacją jednostki, która bazuje na postrzeganiu jej cech osobistych”.

W tym samym tygodniu odnotowano, iż miasto Nowa Dęba wycofało swoje rozporządzenie określające je jako strefę wolną od ideologii LGBT, w związku z ryzykiem utraty wsparcia finansowego.

Tłumaczyła Marzena Mamuszka

Autor: 
Jon Voss
Źródło: 

qx.se

Polub Plportal.pl:

Reklama