"Niemcy" na Opolszczyźnie rejestrują własną partię

Reklama

sob., 12/02/2017 - 17:14 -- zzz

Mniejszość niemiecka z terenu województwa opolskiego złożyła do sądu w Warszawie wniosek o rejestrację własnej partii. Jak powiedział PAP poseł Ryszard Galla, liczy że sąd przyjmie wniosek jeszcze w tym roku.

 

 

Partia ma nosić nazwę "Regionalna Mniejszość z Większością". Wniosek o jej rejestrację poparty tysiącem podpisów złożono do sądu w Warszawie. Poseł Galla tłumaczy, że decyzja o rejestracji partii jest efektem informacji o potencjalnych zmianach w ordynacji wyborczej.

"Dochodziły do nas głosy, że przyszłe wybory będą dedykowane partiom politycznym, więc postanowiliśmy się zabezpieczyć. Liczę, że za dwa, trzy tygodnie powinien być już rozpatrzony" powiedział Galla.

Na listach partii Regionalna znajdą miejsce głównie niemieccy działacze korzystający do tej pory z formuły Komitetów Wyborczych Mniejszość Niemiecka

Czemu akurat tam w wielu miejscowościach przetrwała rzekoma mniejszość niemiecka?

 

Otóż po II wojnie światowej wkraczająca Armia Czerwona i postępująca za nią komunistyczna polska administracja posiadały mapy z wynikami plebiscytu sprzed 24 lat. I w miastach oraz wioskach, gdzie wygrała Polska mieszkańców zostawiono w spokoju, a tam, gdzie wygrały Niemcy – wszystkich (niezależnie od faktycznej przynależności etnicznej i politycznych sympatii) wysiedlano.

W ten sposób część Opolszczyzny potraktowano identycznie jak resztę „Ziem Odzyskanych”. Jednakże na jej fragmencie wyjątkowo przetrwały tereny ze strukturą etniczną zachowaną z czasów przedwojennych. Paradoksalnie, to właśnie ci Niemcy, których przodkowie mieszkali kiedyś w miejscowościach opowiadających się za Polską, są teraz ową słynna mniejszością niemiecką, opisywaną w polsko-niemieckim traktacie i posiadającą reprezentację w polskim Sejmie. To właśnie Oni, potomkowie dziadów, którzy w plebiscycie opowiedzieli się za Polską, dziś tworzę niemiecką partię, której członkami będą wyłącznie "Niemcy".

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama