Lotnisko Chopina będzie rozbudowane

Reklama

wt., 02/20/2018 - 03:22 -- zzz

Lotnisko Chopina w Warszawie będzie rozbudowane. Spółka PPL zarządzająca portem chce stworzyć dodatkowe stanowiska dla samolotów dalekodystansowych.

 

Rozbudowana zostałaby północna i południowa część terminala. Zgodę na rozbudowę części północnej musi wydać Ministerstwo Obrony Narodowej, do którego należy płyta przy wojskowej części lotniska. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy może to nastąpić.

O inwestycję zabiega narodowy przewoźnik PLL LOT, który systematycznie rozbudowuje sieć połączeń. Jak mówi rzecznik spółki Adrian Kubicki, usprawniłoby to ruch pasażerski. W tej chwili niektóre samoloty obsługujące ruch dalekodystansowy nie mogą podjechać pod terminal, by pasażerowie mogli skorzystać z rękawa. W takich przypadkach muszą oni korzystać z podstawianych autobusów. Powstanie nowych stanowisk postojowych dla samolotów poprawiłoby komfort podróży.

Inwestycja wymusiłaby zmiany konstrukcyjne na wojskowej płycie. Adrian Kubicki jest jednak przekonany, że MON zgodzi się na projekt. Przedstawiciele portu przyznają, że inwestycja jest potrzebna i wskazują, że już w tej chwili, w czasie godzin szczytu lotnisko jest zatłoczone.

W zeszłym roku lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło ponad 15 i pół miliona pasażerów, natomiast PLL LOT przewiozło prawie siedem milionów pasażerów.

Port ma działać jeszcze przez co najmniej 10 lat - do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów pod Warszawą. (IAR)

- - - - -

Na Lotnisku Chopina otwarto trzy place zabaw dla dzieci

Warszawskie Lotnisko Chopina w poniedziałek otworzyło trzy place zabaw dla najmłodszych w strefie zastrzeżonej portu. Dzieci mają do dyspozycji zabawki nawiązujące do lotnictwa czy energetyki. Na placu jest np. zjeżdżalnia-samolot przypominająca dreamlinera LOT-u.

Dwa place zabaw znajdują się w strefie Schengen, a jeden w non-Schengen.

Place powstały we współpracy Lotniska Chopina, Polskich Linii Lotniczych LOT i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

Jak mówią pomysłodawcy projektu, place zabaw mają m.in. ułatwić dzieciom oczekiwanie na samolot podczas podróży z rodzicami.

- Na jednym z placów zabaw został umieszczony samolot, który przypomina naszego dreamlinera. Dzieci mogą też bawić się w pilota lub pasażera. Naszą intencją było, by lotnictwo nie kojarzyło się dzieciom z oczekiwaniem na podróż samolotem. Dorosłym zaś chcieliśmy ułatwić podróż z najmłodszymi. Wiadomo, że dziecko, które przebywa w jednej przestrzeni przez dłuższy czas, potrzebuje jakiegoś zajęcia - tłumaczy dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki.

Z danych LOT wynika, że na przewiezionych w 2017 r. przez LOT 6,8 mln pasażerów, dzieci stanowiły ponad 200 tys.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. obsłużył 15,75 mln pasażerów, czyli o 23 proc. więcej niż w 2016 r.

Autor: 
pap
Źródło: 

pap/interia

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama