Marsz Niepodległości 2021 bez większych incydentów

Reklama

czw., 11/11/2021 - 19:06 -- zzz

Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego w kierunku Stadionu Narodowego tuż przed godz. 14. Zdaniem organizatorów uczestniczyło w nim nawet 150 tys. osób. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił go jako "spokojny", choć nie obyło się bez incydentów. Pojawiły się nagrania ze spalenia flagi Niemiec oraz zdjęcia Donalda Tuska.

 

Na początku wydarzenia uczestnicy marszu odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego". Wielu z nich odpaliło race. Centrum Warszawy spowił dym. W tłumie można było zauważyć działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego oraz włoskiej skrajnie prawicowej organizacji Forza Nuova. W towarzystwie Żandarmerii Wojskowej na czele pochodu znalazł się także były szef MON Antoni Macierewicz.

Bąkiewicz w emocjonalnym wystąpieniu. Popełnił wpadkę

– W tej chwili porządkuje się nowy świat, nowy ład, na naszych oczach. To od nas będzie zależało, jak ta nowa Polska będzie wyglądała – mówił lider narodowców Robert Bąkiewicz w wystąpieniu otwierającym Marsz Niepodległości. Przekonywał, że trwa "bezwzględna, brutalna wojna", w której Stany Zjednoczone tracą pozycję lidera.

Podczas przemówienia nawiązał m.in. do sytuacji na granicy z Białorusią. – Dziś obowiązkiem każdego polskiego patrioty, każdego narodowca jest wspieranie państwa polskiego, służb mundurowych, w tym Straży Granicznej i policji, oraz wojska – podkreślił.

Atak, jak mówił Bąkiewicz, "nie trwa tylko ze Wschodu, atak trwa również z Zachodu". Według niego "jesteśmy również atakowani przez Niemcy, które wykorzystują instytucje unijne do odbierania nam suwerenności", i "chcą nam odebrać tożsamość narodową, kulturową, a nawet płciową".

– Żądamy od państwa polskiego, żeby broniło w końcu polskich interesów – dodał. "Hołotą" określił europosłów opozycji, którzy krytykowali premiera Mateusza Morawieckiego podczas debaty w Parlamencie Europejskim. "Kolaborantami" nazwał zaś media krytyczne wobec władzy.

Marsz Niepodległości 2021. Spokojny pochód przez stolicę

Jak relacjonowali reporterzy Onetu: Marcin Wyrwał i Bartłomiej Bublewicz, tegoroczny marsz przechodził spokojnie, a na trasie marszu obyło się bez poważniejszych incydentów. — W Marszu Niepodległości bierze udział 150 tys. osób — przekazali organizatorzy. Nie będzie oficjalnych danych ze strony policji i warszawskiego ratusza.

Uczestnicy marszu idącego przez Warszawę skandowali hasła: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Cześć i chwała bohaterom", "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski", "Nie dla imigrantów".

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama