PIS-owska policja polityczna pałuje i aresztuje przedsiębiorców

Reklama

sob., 05/16/2020 - 16:18 -- zzz

Trwa manifestacja przedsiębiorców w Warszawie. PIS-owska policja polityczna wobec organizatorów i uczestników legalnej demonstracji systematycznie używa gazów bojowych. Wielu przedsiębiorców jest poszkodowanych - są popychani przez policję, która brualnie rozbija legalną demonstrację oraz dokonuje licznych aresztowań.

 

Wśród zatrzymanych przez policję jest senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury.  Senator twierdzi, że został obezwładniony, przewrócony na ziemię i wsadzony do radiowozu. Polityk poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. Natomast Stołeczna policja groteskowo stwierdziła, że "Jeden z senatorów wszedł do radiowozu i nie chce go opuścić" - podkreślił rzecznik nadkom. Sylwester Marczak.

Film

Będę żądał natychmiastowych wyjaśnień od szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i szefa stołecznej policji ws. użycia siły wobec demonstrujących w Warszawie i bezprawnego zatrzymania senatora Jacka Burego - poinformował w sobotę szef klubu KO Borys Budka.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ocenił we wpisie na Twitterze, że zatrzymanie przez policję senatora Jacka Burego "jest nielegalne i stanowi naruszenie immunitetu senatorskiego". "Stanowczo wzywam rząd do przestrzegania prawa i zaprzestania stosowania przemocy wobec przedsiębiorców. Odpowiedzią na społeczny protest powinien być dialog" - napisał marszałek.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Paweł Tanajno - Kandydat Przedsiębiorców na Prezydenta RP zaatakowany gazem przez policję podczas legalnego strajku w Warszawie dnia 16,05.2020 roku.

- Nie odpuścimy im tego. To są PIS-owscy zbrodniarze. Policja na zlecenie PIS zaatakowała legalną demonstrację - powiedział do kamer Paweł Tanajno

 

Klaudia Jachira - #JachirawSejmie

Zostałam zaproszona do udziału w Ogólnopolskim Strajku przeciwko rządom Pisu. Była to legalna demonstracja niezwiązana z żadnym z kandydatów na prezydenta.

W pewnym momencie policja zaczęła wyprowadzać uczestników protestu.

Nie podała podstawy prawnej.

Nie mieli imienników.

Nie chcieli ze mną rozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego ich zatrzymują.

Pokazałam legitymację. Nic to nie dało.

Szarpali mnie, nie pozwolili ich obronić.

Polska policja naruszyła mój immunitet. Ja przeżyje, wolność obywatelska niekoniecznie.

Senator Jacek Bury został zatrzymany, mimo iż też pokazał legitymację.

Nie zostawimy tak tej sprawy.

Zawsze murem za obywatelami.

 

 

Strajk Przedsiębiorców i Ogólnopolski Strajk Generalny rozpoczął się o godz. 15.00 na placu Zamkowym. O godz. 16 ruszył przemarsz w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie ewentualnie mogłoby powstać miasteczko namiotowe. Po drodze protestujący mają zatrzymać się przed Pałacem Prezydenckim, Ministerstwem Rozwoju oraz Sejmem.

 

- Komitet Organizacyjny przyznaje, że inspiracją do powołania inicjatywy społecznej Ogólnopolski Strajk Generalny jest zarówno powszechne wzburzenie społeczne wywołane skalą naruszania wszelkich praw i wolności obywateli, jak i towarzyszące temu demonstracje w Cieszynie, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, które pokazały gotowość społeczną do wyjścia „na ulicę” w obronie tych praw - czytamy w zapowiedzi organizatorów.

O 15.00 Strajk Przedsiębiorców! "Święto polskiej demokracji ...

Podsumowanie działń PIS-wskiej policji politycznej

Przez godzinę nikt nie odpowiadał na wezwania jednego z liderów protestu o rozmowę z dowódcą, by móc załagodzić sytuację, a dodatkowo policjanci wzywają do rozejścia się, choć nie umożliwiają nikomu wyjścia z tłumu. Ściśnięto protestujących, by uniemożliwić im zachowanie odstępów dwumetrowych, tylko po to by policja miał pretekst do użycia siły.

Policjanci wyłapywali jedną osobę po drugiej, które miały przy sobie jakiekolwiek banery lub flagi (widać to wszystko na zapisach z transmisji), a później został użyty gaz wobec garstki protestujących.

Kilka linków:

Premier Szydło: za czasów PiS nie wyprowadzimy policji przeciwko manifestantom (http://www.tvn24.pl)

Senator Koalicji Obywatelskiej został obezwładniony przez policję na proteście przedsiębiorców, który organizuje kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Jacek Bury został przewrócony na ziemię i wyprowadzony z tłumu do radiowozu.

Protest przedsiębiorców na placu Zamkowym. Policja otoczyła uczestników kordonem

Kilka ujęć z streamów (źródło: mirek @bet730, który restreamuje na YT) :

gdzie jest dowódca 1: https://streamable.com/6pg6qv

gdzie jest dowódca 2: https://streamable.com/2jve7y

gdzie jest dowódca 3 + atak policji na "agresywnych" protestujących: https://streamable.com/nmunns

Tanajno dzwoni na policję: https://streamable.com/nmgkwg

moment użycia gazu: https://streamable.com/z0qd7e

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama