W KRAKOWIE POWSTANIE 7-METROWY FILTR POWIETRZA

Reklama

ndz., 01/28/2018 - 10:40 -- zzz

 

W połowie lutego bieżącego roku w Parku Jordana w Krakowie ma stanąć 7-metrowy oczyszczacz powietrza o nazwie Smog Free Tower. Prototypowa instalacja to dzieło holenderskiego projektanta i inżyniera Daan'a Roosegaarde'a.

 

0efeffesmogtoweigkgo56e

W Krakowie powstanie wieża antysmogowa. Fot. Smog Free Project.

Największa na świecie wieża antysmogowa będzie w stanie filtrować 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a Park Jordana cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Położony jest w niecce, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń.

 

"To pierwsza w Polsce taka instalacja, będziemy obserwować jej działanie i reakcje mieszkańców. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo: jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza" - powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

 

0efeffesmogtoweigkgo563

W Krakowie powstanie wieża antysmogowa. Fot. Smog Free Project.

Budowa Smog Free Tower pochłonie ok. 10 milionów złotych, ale w pełni zostanie ona pokryta przez ING Bank Śląski. Wieżami już zainteresowali się Chińczycy, którzy zamierzają zakupić ich setki, więc cena instalacji powinna się obniżyć i być bardziej osiągalna dla wielu miast na co dzień borykających się z problemem smogu.

 

Autor: 
Filip Geekowski
Źródło: 

GeekWeek.pl/Smog Free Project / Fot. Smog Free Project

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama