Po 45 latach słynny krakowski "Szkieletor" został ukończony

Reklama

śr., 10/07/2020 - 09:08 -- zzz

Najwyższy budynek Krakowa, który od 45 lat był w budowie - zostanie w tym roku ukończony. Pierwsi najemcy już się wprowadzają, trwają też odbiory kolejnych sekcji budynku. To koniec "Szkieletora", jakiego znamy do tej pory.

Historia budowy słynnego krakowskiego "Szkieletora" sięga 1975 roku. Mija właśnie 45 lat od rozpoczęcia budowy. Po czterech latach prac, budowę wstrzymano z powodów ekonomicznych. Od tamtej pory budynek straszył mieszkańców Krakowa szkieletem, bez elewacji. Z powodu wysokości, smukłej bryły oraz ukończonych jedynie stropów, budynek przez mieszkańców został szybko nazwany "Szkieletorem". 

Wieżowiec znajduje się w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, przy ul. Lubomirskiego 2, obok ronda Mogilskiego. Pierwotnie budynek powstawał dla Naczelnej Organizacji Technicznej, dzisiejszej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Głównym wykonawcą była firma Mostostal. 

Nieukończony wieżowiec przez lata był również mekką dla fanów urbexu, czyli hobbystycznej eksploracji niedostępnych i opuszczonych budynków. Wielu fanów tej rozrywki za punkt honoru obierało sobie dotarcie na najwyższe piętro.  

Według nowych założeń budynek miał być gotowy do połowy 2019 roku, ale niestety z powodu wolno posuwających się prac na budowie, oddanie wieżowca do użytkowania było kilkukrotnie przekładane.

 

Unity Tower jest wyższe o 10 metrów, niż pierwotny projekt budynku NOT-u, ma więc 102 metry wysokości i jest najwyższym budynkiem Krakowa. Jak potwierdza wykonawca, do wykończenia zostały ostatnie piętra, które miały zostać zaadaptowane na restaurację, kawiarnię z przestrzenią wystawienniczą albo klub muzyczny.

Autor: 
zzz
Źródło: 

domiporta.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama