Łódź przyciąga biznes

Reklama

pt., 03/30/2018 - 07:39 -- zzz

Łódź kompleksowo przygotowuje się na przyjęcie kolejnych firm, inwestując w infrastrukturę drogową, transportową oraz rewitalizując historyczne kwartały. Do miasta ściąga coraz więcej nowych inwestorów. Prężnie rozwija się sektor usług dla biznesu, a co za tym idzie – rynek biurowy. W mieście powstają nowe klastry biurowe. Łącznie w 2018 r. przybędzie tu ok. 45 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni, ale branża usług to nie jedyny motor łódzkiej gospodarki.

 

 

   Łódź stała się pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm poszukujących nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Największych międzynarodowych graczy przyciągają do miasta takie czynniki jak korzystne wskaźniki gospodarcze, doskonała lokalizacja, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesne powierzchnie biurowe. Łódź stawia na inwestycje infrastrukturalne, rewitalizację, zaprasza kolejnych inwestorów. Miasto przechodzi niezwykłą metamorfozę i dostrzegają to decydenci największych międzynarodowych firm. Tylko w 2017 roku swoją działalność zdecydowali się otworzyć tutaj między innymi: Nokia (docelowo 250 miejsc pracy), Digital Workforce Services Ltd. (docelowo 120 miejsc pracy) czy ZF Group (docelowo 200 miejsc pracy). W Łodzi z sukcesem działają i rozwijają się tacy globalni giganci jak m.in. Ericsson, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Nordea Bank, Whirlpool.

   Rynek biurowy w rozkwicie – nowe klastry biurowe

   Wraz z rozwojem biznesowej Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, co wpływa na wysoką aktywność deweloperską. Jak podsumowuje firma doradcza JLL, od 2010 r. zasoby powierzchni biurowej w Łodzi wzrosły ponad dwukrotnie i wynoszą ok. 438 tys. mkw.

    

    

   Największe budynki biurowe ukończone w Łodzi 2010 – 2017

   Budynek
   Powierzchnia (mkw.)

   University Business Park
   37 000

   Green Horizon
   30 000

   Przystanek mBank
   25 000

   Nowa Fabryczna
   19 000

   Sterlinga Business Center
   13000

   Źródło: JLL, PORF, 2017

   Łącznie w 2017 r. na łódzki rynek dostarczono 74 tys. mkw. biur, dzięki takim projektom jak m.in. Przystanek mBank (25 tys. mkw.) czy Nowa Fabryczna (19 tys. mkw.). W budowie znajduje się obecnie ponad 100 tys. mkw. Do największych projektów w realizacji należą: Brama Miasta B1&B2 (25,3 tys. mkw.), Ogrodowa Office, Hi Piotrkowska, Imagine A&B i Monopolis.

    

    

   Autor: 
   Paryk Grądys
   Źródło: 

   projektinwestor

   Dodaj komentarz

   CAPTCHA
   Przepisz kod z obrazka.

   Reklama