Stypendia dla studentów pielęgniarstwa na Dolnym Śląsku?

Reklama

pt., 06/28/2019 - 06:08 -- zzz

Samorząd Województwa Dolnośląskiego chce od października wprowadzić stypendia dla studentów pielęgniarstwa uczących się na dolnośląskich uczelniach. Program stypendialny ma zachęcić do nauki tego zawodu i w konsekwencji do pracy w dolnośląskich szpitalach.

 

- Celem pilotażowego programu stypendialnego ma być zachęcenie młodych ludzi do nauki zawodu pielęgniarki i położnej. Chcemy też, aby po zakończeniu nauki osoby te podejmowały pracę w dolnośląskich szpitalach - powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. 

Dziś średnia wieku pielęgniarek to 50 lat. Mamy do czynienia z luką wiekową w tym zawodzie. To poważny problem, bo w ciągu najbliższych lat niemal 40 tys. pielęgniarek i położnych uzyska uprawnienia emerytalne, a to jest niemal jedna trzecia obecnie zatrudnionych. 

Fundusz stypendialny ma ruszyć od października. W tym roku zarząd województwa dolnośląskiego zamierza przeznaczyć na te stypendia 69 tys. zł, a w przyszłym roku 139 tys. zł. 

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski powiedział, że dziś w szpitalach wojewódzkich na Dolnym Śląsku zatrudnienie może znaleźć od zaraz pond 200 pielęgniarek. Szczegóły tego programu mają być omawiane z uczelniami, szpitalami oraz Dolnośląską Okręgową Izbą Pielęgniarską. 

Nie są na razie znane szczegóły programu, w tym ile będzie wynosić stypendium. Wiadomo, że otrzymają je najlepsi studenci trzeciego roku. 

- To ma być też trochę forma programu lojalnościowego, ponieważ otrzymujący stypendium będzie musiał podjąć pracę w szpitalu na Dolnym Śląsku - powiedział wicemarszałek Krzyżanowski

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

PAP/INTERIA/PLPORTAL.PL

Polub Plportal.pl:

Reklama