Zniesienie wiz dla Ukraińców już pewne

Reklama

pt., 05/12/2017 - 00:07 -- zzz

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie UE zatwierdzili w czwartek zniesienie przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do UE.

 

Po wejściu w życie regulacji, co ma mieć miejsce 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE, Ukraińcy którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

 

"Przyjęcie regulacji w sprawie liberalizacji wizowej dla obywateli Ukrainy to ważne wydarzenie, które pozwoli na wzmocnienie więzi pomiędzy społeczeństwem ukraińskim i UE" - oświadczył w czwartek minister spraw wewnętrznych sprawującej prezydencję Malty Carmelo Abela.

 

Jak zaznaczył decyzja ta mogła zostać podjęta dzięki reformom wdrożonym przez władze w Kijowie dotyczącym migracji, porządku publicznego i bezpieczeństwa, relacji zewnętrznych oraz praw podstawowych. "Co więcej, zmieniony mechanizm zawieszania ruchu bezwizowego przyjęty ostatnio przez UE umożliwia Unii zawieszenie liberalizacji, jeśli wystąpiłyby poważne problemy dotyczące migracji, czy bezpieczeństwa na Ukrainie" - dodał Abela.

Formalnie przyjęta w czwartek regulacja to nowelizacja rozporządzenia wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu. Dzięki zmianom Ukraina została przeniesiona z aneksu I (czyli krajów, których obywatele musza starać się o wizy Schengen) do aneksu II (krajów z ruchem bezwizowym).

Ta prosta zmiana była poważnym wyzwaniem politycznym dla UE, na którą Ukraińcy zabiegający o liberalizację musieli czekać kilka lat. Ostatnią przeszkodą, która opóźniała ostateczne zatwierdzenie rozporządzenia były wybory prezydenckie we Francji.

W Brukseli panowała obawa, że wejście w życie przepisów ułatwiających Ukraińcom wjazd do UE może być wykorzystywane przez eurosceptyczną kandydatkę we francuskich wyborach prezydenckich, szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Komisja Europejska już w kwietniu 2016 roku zaleciła zniesienie wiz dla Ukraińców, jednak kraje UE zwlekały z decyzją. Pomimo pozytywnych rekomendacji KE decyzja została zablokowana w Radzie UE na kilka miesięcy, głównie ze względu na stanowisko Niemiec i Francji. Sprawa liberalizacji wizowej dla wschodniego sąsiada UE związana była z problemem zniesienia wiz dla obywateli Turcji i stała się zakładnikiem obaw związanych z imigracją.

Aby uspokoić te obawy, kraje UE postanowiły zmienić zasady zawieszania porozumień o ruchu bezwizowym z krajami trzecimi, co ma umożliwić przywracanie obowiązku wizowego np. w sytuacji znacznego napływu nielegalnych migrantów z danego kraju, wzrostu liczby nieuzasadnionych wniosków o azyl, pogorszenia współpracy z krajem trzecim w dziedzinie readmisji oraz poważnego ryzyka dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa wewnętrznego. Od przyjęcia tych przepisów uzależniono decyzję o zniesieniu wiz dla Ukraińców oraz dla Gruzinów.

 

Regulacje te udało się uzgodnić dopiero w grudniu 2016 roku, a weszły one w życie w tym roku, co otworzyło drogę do liberalizacji wizowej dla Ukrainy i Gruzji. Gruzini mogą jeździć do UE bez wiz od 28 marca.

 

Z kolei rozporządzenie w sprawie ruchu bezwizowego z Ukrainą negocjatorzy europarlamentu oraz krajów członkowskich uzgodnili pod koniec lutego. Na początku kwietnia porozumienie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

Teraz nowelizacja rozporządzenia musi jeszcze zostać podpisana i opublikowana w dzienniku urzędowym UE. W życie wejdzie 20 dni później. Liberalizacja może odciążyć polskie konsulaty na Ukrainie, bo nasze placówki wydawały Ukraińcom rekordową liczbę wiz każdego roku.

Poroszenko: Zniesienie wiz to gigantyczny krok dla Europy

Zniesienie przez UE wiz dla Ukraińców to nie tylko uproszczenie podróży zagranicznych, lecz również gigantyczny krok do Europy - ocenił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i określił decyzję przedstawicieli państw unijnych w tej sprawie mianem historycznej.

Jest to gigantyczny krok w stronę Europy, ku wzmocnieniu wolności człowieka i niepodległości naszego państwa. Zrywamy z poradziecką przeszłością i w coraz większym stopniu stajemy się częścią jednej europejskiej przestrzeni cywilizacyjnej - napisał prezydent w czwartkowym w posłaniu do rodaków.

Poroszenko ocenił, że likwidacja obowiązku wizowego to potwierdzenie, iż wybrany przez władze ukraińskie kurs na integrację europejską jest prawidłowy; uznał także, że krok ten świadczy, iż UE docenia przeprowadzone przez Ukrainę reformy.

Czy było to łatwe zadanie? Bez wątpienia nie. Wielu się temu sprzeciwiało, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ale przeszliśmy przez ten długi i skomplikowany szlak razem. Dokonaliśmy tego! - podkreślił. Gratuluję wam, drodzy rodacy, tej historycznej decyzji Rady UE. Jest ona niczym powrót do domu po długiej i męczącej podróży Jest to powrót do naszego europejskiego domu - oświadczył.

Prezydent poinformował, że 17 maja złoży wizytę w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie dojdzie do podpisania porozumienia o zniesieniu wiz dla Ukrainy. Będzie to z całą pewnością jedna z moich najważniejszych wizyt w ciągu trzech lat służby na stanowisku głowy państwa - napisał Poroszenko.

 

Autor: 
Krzysztof Strzępka/(fot. Maciek Markowski / FORUM)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama