Polscy żołnierze ponownie polecą do Afganistanu. Mają pomagać przy ewakuacji

Reklama

śr., 08/25/2021 - 11:05 -- MagdalenaL

Samolot LOT z ewakuowanymi przybył na lotnisko w Warszawie (fot.Wojciech Olkuśnik /PAP)

18 sierpnia w Monitorze Polskim opublikowano podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienie o wysłaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Afganistanu. Żołnierze mają pomóc w trwającej ewakuacji, nie przewidziane są dla nich zadania bojowe.

 

Postanowienie dotyczy użycia PKW w okresie od 18 sierpnia do 16 września. Liczebność i wyposażenie kontyngentu, podporządkowanego operacyjnie dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, określi szef Sztabu Generalnego. W misji ma wziąć udział nie więcej niż 100 żołnierzy

Pan Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił, że operacja nie ma charakteru bojowego. Jej celem jest zabezpieczenie i uporządkowanie wraz z sojusznikami ewakuacji obywateli Polski oraz obywateli innych państw. W ewakuacji uczestniczą m.in. skierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej samoloty polskich Sił Powietrznych.

Dodał również, iż:

Pomimo zakończenia operacji NATO w Afganistanie, jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przebywających na miejscu obywateli Polski, ale także państw sojuszniczych i partnerskich, w tym też współpracujących z nami obywateli Afganistanu

Przypomnijmy, że cały polski personel wojskowy, działający w Afganistanie w ramach ostatniej zmiany PKW, powrócił do kraju 30 czerwca.

Jednak wobec wielkich postępów Talibów i trwającej na wielką skalę operacji ewakuacyjnej polskie środki cywilne i wojskowe zostały zmobilizowane do wsparcia ewakuacji. 18 sierpnia na lotnisku Chopina w Warszawie wylądował pierwszy dreamliner polskich linii lotniczych LOT, który przywiózł z Uzbekistanu 74 osoby (w tym 3 Polaków), wcześniej wywiezione z Afganistanu przez polski samolot transportowy Herkules. W ciągu następnego dnia do Warszawy przyleciały kolejne dwa samoloty.

Ewakuacja dotyczy obywateli państw koalicji przebywających w Afganistanie oraz współpracowników koalicyjnych kontyngentów, którzy z mediów dowiadują się o możliwości uratowania ich przed potencjalnymi represjami ze strony Talibów. Osoby ewakuowane do polski mają zostać umieszczone w specjalistycznym ośrodku znajdującym się w miejscowości Linin pod Warszawą. Tam strona polska zapewnia im m.in. nocleg, wyżywienie i naukę naszego języka. Jest to ośrodek otwarty i w każdej chwili można go opuścić. Osoby ewakuowane muszą za wczasu złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, który zalegalizuje ich pobyt i umożliwi podjęcie pracy na terenie Unii.

Misje ewakuacyjne prowadzi coraz więcej państw – spośród NATO można wymienić niezwykle aktywny udział samolotów USA, Wielkiej Brytanii (spadochroniarze tych państw, jako siły szybkiego reagowania, jako pierwsze zabezpieczały lotnisko w Kabulu) czy Niemiec. Pomost powietrzny jest zazwyczaj dwustopniowy – najpierw samoloty wojskowe ewakuują uciekinierów z Afganistanu, a następnie cywilni przewoźnicy zabierają ich na terytoria państw bezpiecznych. Al Jazeera poinformowała również o ewakuacji swojego korpusu dyplomatycznego prowadzonej przez chociażby Indie. Ewakuacja, choć chaotyczna, ma trwać nieprzerwanie i bez większych zastojów.

Autor: 
Kacper Kolinka
Źródło: 

RMF24.pl, Wprost.pl, Gazeta.PL, BBC, DW, Al Jazeera

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama