Miss Świata woła o spokój w Ukrainie

Reklama

pon., 05/09/2022 - 01:02 -- MagdalenaL

Polka Karolina Bielawska została koronowana na 70. Miss Świata, a uczestniczki i organizatorzy wyrazili solidarność z Ukraińcami podczas telewizyjnego finału.

Bielawska, która pracuje jako modelka i studiuje na studiach magisterskich, zdobyła tytuł Miss Świata w stolicy Portoryko, San Juan, trzy miesiące po opóźnieniu konkursu z powodu epidemii Covid-19. Miss USA, Shree Saini, została pierwszą wicemistrzynią, podczas gdy Olivia Yacé zajęła drugie miejsce.

Oprócz zwykłych występów i sędziowania na żywo, błyszcząca ceremonia zawierała przesłanie poparcia dla Ukrainy po niesprowokowanej inwazji Rosji na kraj, który dzieli granicę z Polską. W jednym z segmentów Toni-Ann Singh z Jamajki, która wygrała Miss Świata w 2019 roku, zaśpiewała wykonanie Celine Dion i Andrea Bocelli The Prayer.

Na ekranie za finalistami pojawiły się słowa „modlitwa o pokój”. Oficjalne konto Miss Świata na Twitterze napisało, że występ był częścią starań o „poparcie dla Ukrainy”. Organizatorzy poinformowali również, że na pokaz, który był emitowany w ponad 100 krajach, przygotowano ponad 7000 świec.

W oświadczeniu opublikowanym przed konkursem, dyrektor generalna Miss Świata Ltd., Julia Morley, powiedziała: „Musimy coś zrobić, nawet jeśli zapalenie jednej świecy może wydawać się za mało, jeśli wszyscy razem zapalimy świecę, możemy zmienić świat”, jednocześnie zapraszając ludzi z całego świata do „świecenia światłem na Ukrainę” i publikowania zdjęć w mediach społecznościowych.

Organizatorzy Miss Świata opublikowali wideo od Miss Ukrainy 2016, Oleksandry Kucherenko. Na wirtualnym tle materiału filmowego z konfliktu zaapelowała do krajów na całym świecie „o wsparcie nas, zamknięcie nieba nad Ukrainą i uratowanie świata przed katastrofą nuklearną”, dodając: „Nasz pokój jest waszym pokojem".

Obecna Miss Ukrainy, Ołeksandra Jaremczuk, która nie zakwalifikowała się do finału, jest obecnie w Kijowie, podała organizacja.

Początkowo zaplanowane na grudzień, wybory Miss Świata zostały przełożone po tym, jak wiele osób powiązanych z wydarzeniem – w tym 23 z 97 uczestników – uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19.

Tylko 40 półfinalistów zostało zaproszonych z powrotem na przearanżowaną imprezę, której gospodarzami byli angielski piosenkarz i osoba telewizyjna Peter Andre oraz meksykański piosenkarz i aktor Fernando Allende.

Autor: 
Oscar Holland / tłum. Nikol Benderuk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama