KE grozi, a Polska stawia sprawę krótko: nie przyjmiemy uchodźców z Afryki

Reklama

wt., 05/16/2017 - 18:31 -- zzz

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców.

 

"Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności" - podała Komisja Europejska.

 

KE wezwała Węgry, Polskę i Austrię do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji. Zagroziła też rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE. 

Polska odpowiada

"Bez względu na okoliczności unijne będziemy bronili naszego suwerennego prawa do podejmowania decyzji azylowych; jeśli będzie trzeba, także przed sądami UE" - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański zaznaczył, że procedura "musiałaby być wszczęta wobec absolutnej większości państw członkowskich, ponieważ prawie nikt nie wykonuje decyzji relokacyjnej z września 2015 r.". Według niego wykonanie tej decyzji w skali UE "jest na poziomie ok. 10 proc.".

Wiceminister odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Komisji Europejskiej o możliwym wszczęciu procedury o naruszenie prawa UE jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. 

Podobnego zdania jest premier Szydło, która wskazała, że "nie ma możliwości przyjmowania uchodźców". "Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy i na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot" - powiedziała szefowa rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Mówimy bardzo jasno: nie ma zgody polskiego rządu na to, aby przymusowo były narzucone jakiekolwiek kwoty uchodźców" - dodała.

 

 

Autor: 
dfoto: remstime.com
Źródło: 

PAP

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama