Czy Rosja i USA oddadzą Polsce Lwów, czy nas na niego stać?

Reklama

ndz., 02/13/2022 - 19:54 -- MagdalenaL

Ukraina Zachodnia z Brodami, Lwowem, Stanisławowem i Kołomyją należała do Polski aż do rozbiorów, by pod koniec XVIII w. znaleźć się pod panowaniem imperium Habsburgów.

 

Kłopot Ukrainy polega na tym, że w jednym państwie żyją dwa narody. W połowie grudnia 2021 r. Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii opublikował wyniki badań, wskazujące, że 55 proc. Ukraińców jest gotowych stawić opór w wypadku rosyjskiej agresji. Z czego 33 proc. z bronią w ręku, a 22 proc. uczestnicząc w akcjach obywatelskiego sprzeciwu. Reszta albo nie zrobiłaby nic, albo uciekła w bezpieczniejsze rejony kraju lub wyjechała za granicę. To zaskakująco kiepski rezultat, zważywszy, że od 2014 r. rządzący Ukrainą politycy włożyli wiele wysiłku w przekonywanie obywateli, że Rosja to odwieczny wróg i agresor. Tymczasem większość Ukraińców nadal mówi po rosyjsku, ogląda rosyjskie stacje telewizyjne, a spora część nie uważa Rosjan za wrogów.

Mieszkańcy wschodniej Ukrainy różnią się od współobywateli z zachodu kraju. Lepiej znają język rosyjski niż ukraiński, czują się częścią historii i kultury rosyjskiej, mają swoich bohaterów. Sekretarz generalny KPZR Leonid Breżniew urodził się w mieście Kamieńskie. Konstruktor lotniczy Oleg Antonow prowadził swoje biuro w Kijowie. W Dniepropietrowsku (obecnie Dnipro) Michaił Jangiel, jeden z najbardziej utalentowanych radzieckich konstruktorów, zbudował zakład produkujący rakiety dla Armii Radzieckiej i radzieckiego programu kosmicznego. Charków był jednym z najważniejszych centrów naukowo-przemysłowych ZSRR.

Mieszkańców wschodniej Ukrainy nie zraził do Rosji nawet wywołany przez Stalina Wielki Głód, który w latach 1932-1933 pochłonął miliony ofiar. Dlaczego tak się stało? Bo wschodnia Ukraina od połowy XVII w. była częścią imperium carów. 18 stycznia 1654 r. w Perejasławiu hetman Bohdan Chmielnicki podpisał z Wasylem Buturlinem, pełnomocnikiem cara Aleksego I, umowę, na mocy której kontrolowana przez Kozaków część Ukrainy została poddana władzy Kremla. Akt ten przeszedł do historii jako ugoda perejasławska. Na jej podstawie i w wyniku późniejszego rozejmu andruszowskiego z roku 1667, kończącego wojnę Rzeczypospolitej z Rosją, Moskwa uzyskała województwo czernihowskie oraz połowę województwa kijowskiego wraz z Kijowem.

Ukraina Zachodnia z Brodami, Lwowem, Stanisławowem i Kołomyją należała do Polski aż do rozbiorów, by pod koniec XVIII w. znaleźć się pod panowaniem imperium Habsburgów. Dlatego to Lwów, a nie Kijów, stał się kolebką ukraińskiego nacjonalizmu. 1 stycznia 1909 r. we wsi Uhrynów Stary, niedaleko Stanisławowa (dziś Iwano-Frankiwsk), w rodzinie ubogiego greckokatolickiego kapłana Andrija Bandery przyszedł na świat Stepan Bandera, ikona ukraińskiego nacjonalizmu. Także Jewhen Konowalec, Jarosław Stećko, Andrij Melnyk, Roman Szuchewycz, Łew Rebet i inni działacze Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pochodzili z zachodniej Ukrainy.

 

Jej mieszkańcy dopiero w 1939 r. stali się obywatelami Związku Radzieckiego. Przy czym nikt ich nie pytał o zgodę. W czasie II wojny światowej setki tysięcy pochodzących z Donbasu, Kijowa, Ługańska i Odessy Ukraińców walczyło w szeregach Armii Czerwonej. A dziesiątki tysięcy Ukraińców z zachodu kraju wstąpiło w szeregi Ukraińskiej Powstańczej Armii i dywizji SS Galizien, służyło w formacjach pomocniczych Wehrmachtu, a nawet w oddziałach strażniczych obozów zagłady. Ukraińcem był zbrodniarz wojenny Iwan Demianiuk, znany jako „Iwan Groźny z Treblinki”. Rok 1945 nie oznaczał końca wojny na zachodzie Ukrainy. Oddziały UPA walczyły tam z wojskami NKWD do 1955 r. Setki tysięcy Ukraińców trafiło do łagrów.

Rozpad ZSRR w 1991 r. mieszkańcy Lwowa i całej zachodniej Ukrainy przyjęli z entuzjazmem. Uważali się za strażników idei ukraińskiego patriotyzmu i nacjonalizmu. Bardzo szybko na powierzchnię wypłynęły skrywane przez lata urazy. Tych ze wschodu zaczęto nazywać „watnikami”, „sowkami” (pogardliwe określenia obywateli radzieckich). A dla tych z Charkowa, Doniecka i Odessy mieszkańcy zachodniej Ukrainy stali się „banderowcami” i „faszystami”. Kraj podzielił się na pół, co nie wróżyło nic dobrego.

 

Autor: 
redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama