Czy wzrosną ceny modułów PV sprowadzanych z Chin?

Reklama

wt., 01/05/2021 - 18:17 -- MagdalenaL

„Około 80- 90% polskiego rynku fotowoltaicznego stanowią moduły sprowadzane z Chin. W związku ze wzrostem kosztów transportu morskiego ceny modułów PV w styczniu mogą wzrosnąć! Czy to szansa dla polskich producentów?” – skomentował Bogdan Szymański, Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

W połowie 2020 roku obserwowaliśmy wzrostu cen modułów PV. Początkowy wzrost cen był podyktowany zwiększeniem kosztów krzemu krystalicznego. Dalej o cenach modułów zaważyła dostępność szkła solarnego. Niestety wzrastają też koszty transportu morskiego. Czy światowa sytuacja ma jakiś wpływ na polski rynek fotowoltaiczny, na którym 80-90% modułów fotowoltaicznych pochodzi z Chin? Czy wzrost kosztów sprowadzania paneli fotowoltaicznych z Azji to okazja dla polskich producentów?

Wzrost kosztu frachtu morskiego z Chin względem stycznia 2020 roku wzrósł aż pięciokrotnie.

Na początku 2019 roku koszt frachtu 40-stopowego morskiego kontenera tzw. High Cube nie przekraczał 2 tysięcy dolarów. W wyniku kumulacji dostaw przed chińskim nowym rokiem, na przełomie stycznia i lutego 2020 roku były widoczne cykliczne wzrosty frachtu morskiego.

W tym roku doszło jednak do niebagatelnych wzrostów frachtu morskiego. Na styczeń 2021 cena przewozu jednego kontenera z Chin do Europy sięga między 9 tys. a 10 tys. USD. To aż pięciokrotny wzrost cen względem stycznia 2020 roku!

Wzrost ceny frachtów morskich jest na tyle znaczny, że części towarów, których wartość w przeliczeniu na objętość jest niska w ogóle nie opłaca się importować. Wobec tego, że moduły PV są stosunkowo dość drogie w przeliczeniu na objętość, koszt takiego transportu zaczyna być wyraźnie widoczny w cenie.

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ: https://goldsolar.pl/2021/01/05/czy-wzrosna-ceny-modulow-pv-sprowadzanych-z-chin-to-moze-potencjalna-szansa-dla-polskich-producentow/

Autor: 
Redakcja
Polub Plportal.pl:

Reklama