Szczepionka AstraZeneca schodzi powoli

Reklama

ndz., 03/07/2021 - 20:56 -- MagdalenaL

Szczepionka AstraZeneca: dostępna, ale niepopularna Zdjęcie: Cecilia Fabiano / AP

Szczepienia w Niemczech powoli postępują. Z powodu krytycznych zastrzeżeń do szczepionki AstraZeneca, szczepionka utknęła w miejscu - mimo że w ten weekend spodziewanych jest ponownie 650 000 dawek.

Szczepionka AstraZeneca coraz częściej okazuje się być w Niemczech słabo sprzedającym się produktem. Według nowego monitoringu szczepień Instytutu Roberta Kocha, do poniedziałku włącznie w tym tygodniu zaszczepiono tylko 211 886 osób z ponad 1,4 miliona dostarczonych już dawek tej szczepionki.

W ten poniedziałek, według obliczeń SPIEGEL, tylko 24.866 dawek AstraZeneca znalazło się w górnej części ramion kandydatów do szczepienia.

W tym tempie oczyszczenie pozostałych zapasów ponad niewykorzystanych 1,2 mln dawek leku AstraZeneca zajęłoby około siedmiu tygodni. Jednak już w ten weekend Niemcy spodziewają się kolejnego transportu AstraZeneca z 650.000 dawek, zgodnie z podziałem przez federalne ministerstwo zdrowia.

Szczepionki dla Niemiec

Udane i planowane dostawy szczepionek i podane dawki

Żródło: Impfdashboard (Stan 07.03.2021)

 

Podczas gdy tysiące ludzi w Niemczech opuszcza terminy szczepień AstraZeneca lub nawet się na nie nie zapisuje, Wielka Brytania zaszczepiła już tą substancją kilka milionów obywateli.

Pierwsze wyniki wskazują na wysoką skuteczność. W Szkocji nowe analizy przeprowadzone przez uniwersytety i urząd zdrowia pokazują, że nawet pierwsze z dwóch szczepień preparatem AstraZeneca zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 aż o 94 proc. po czterech tygodniach. W przypadku szczepionki firmy Biontech odsetek ten wynosił 85 procent.

Tłumaczyła Paulina Leopold

Autor: 
spiegel.de
Źródło: 

spiegel.de

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama